Yılmazkaya, “HIRSIZLARA” dikkat çekti

Yılmazkaya, “HIRSIZLARA” dikkat çekti

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, “Fıstık üreticilerimizin emeklerini ve geleceklerini bir gecede çalıp götüren hırsızlara karşı güvenlik güçlerinin daha etkin olması gerek” dedi.

Fıstık hasadına bir ay gibi kısa bir süre kala, fıstık tarlalarında yaşanan hırsızlık olaylarına dikkat çeken CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, Valiliği, Emniyeti ve Jandarmayı bu dönemde artan hırsızlıklar konusunda uyardı. Yılmazkaya, Valiliğin bir ay sonra yaşanacak fıstık hasadı dönemine kadar mevcut güvenlik önlemlerini artırarak, emniyet ve jandarma birimlerini yaşanan hırsızlık vakalarına karşı caydırıcılık etkisini ortaya koyması noktasında uyardı.

“Bütün bir yıl boyunca emeğiyle, alın teriyle çalışarak hasat yapmayı bekleyen fıstık üreticileri için bu alınacak önlemler çok önemli” şeklinde konuşan Yılmazkaya sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Fıstık üreticilerimizin emeklerini ve geleceklerini bir gecede çalıp götüren hırsılara karşı güvenlik güçlerinin daha etkin olması gerek. Fıstık üreticisi birçok zorluk ve mücadeleyi aşıp hasat sezonuna geldiğinde, maalesef hırsızlık olaylarıyla karşılaşıyor.  Bunun sonucunda gerek kazara gerek ise hırsızların silahlı olmasından ötürü karşılıklı yaralamalı veya ölümlü hadiseler meydana geliyor. Hasat döneminde güvenlik önlemlerinin devriyelerle artırılması üreticiyi rahatlatacaktır. Hırsızlıkların önlenmesi adına hasat dönemlerinde valiliklerin gerekli önlemlerin artırması hususunda emniyet ve jandarmaya gerekli talimatları vermesi, fıstıkçılar için çok önemli”.

ANTEP FISTIĞI ÜRETİCİLERİ ZARARDA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye seslenen Yılmazkaya, “Fındık üreticisi, çay üreticisi devlet eliyle korunurken, taban fiyatlaması yapılırken neden fıstık üreticisi destek görmüyor? Eğer fıstıktaki üretim ve pazarlama süreci devlet tarafından kontrol atına alınmazsa, maalesef bu iş fırsatçılara kalıyor” dedi. “Güneydoğu Anadolu Bölgesinin önemli geçim kaynaklarından biri olan Antep fıstığı yetiştiriciliği artan girdi fiyatları ve rekolte dengesizliği nedeni ile zor günler yaşıyor” diyen Yılmazkaya, “Yaşadıkları sıkıntıları aşamayan birçok üretici, banka borçları yüzünden fıstık tarlalarını satıyor” dedi.

GÜNDEM
Haber Merkezi
28.07.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin