Yakacakta alım gücü azaldı

Yakacakta alım gücü azaldı

Gaziantep’te havaların iyice soğumaya başladığı bugünlerde dar gelirli olan çoğu vatandaş yakacağını alamadı. Vatandaşlar çareyi mahalle aralarında gelişi güzel satılan torba kömüre diktiler. Ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlar torbası 27 lira 50 kuruşa satılan torba kömürü satın alıyorlar. Mahalle aralarında satışı yasak olmasına rağmen vatandaşların kışı rahat geçirebilmesi için göz yumulduğu açıklandı.

KÖMÜRÜN TONU 1400 LİRA

Kasım ayı sonu itibariyle kömürün tonu 1400 liradan satılıyor. Havaların yağışlı ve soğuk geçmemesinden kaynaklı yakacağını henüz temin edemeyen bazı vatandaşlar ekonomik durumları da göz önünde bulundurarak mahalle aralarında satılan torba kömürden satın almaya başladılar. Gaziantep Mahrukatçılar Odası Başkanı Müslüm Keklik, mahalle aralarında torbada tek tek satılan kömür satışının yasak olmasına karşın vatandaşların alım gücünün olmaması nedeniyle göz yumulduğunu dile getirdi. Kömürün ton fiyatının 1400 lira olduğunu anlatan Keklik, alım gücünün oldukça düştüğünü dile getrdi.  

“VATANDAŞIN ALIM GÜZÜ AZALDI”

Geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl fiyatların yüksekliğinden dolayı vatandaşın kömüre olan talebinin azaldığını belirten satıcılar, “Doğalgazı olmayan evlerimiz mecburen kömür ve ya odun yakmak zorunda kalıyorlar. Bu sene de fiyatlar oldukça yüksek. Geçen sene 900 liradan sattığımız kömür, bu sene 1400 liradan satılıyor. Hal böyle olunca vatandaşta kömür alamıyor. Oduna daha çok yöneliyor. Geçen yıla oranla arada büyük fark var. Durumu iyi olmayan vatandaşlarımız için bu çok büyük para. O yüzden herkesin alım gücü yok. Talep azalınca bizlerde olumsuz etkileniyoruz. Fiyatlar zaten dolara bağlı olarak değişim gösteriyor. Dolar yüksek olunca ister istemez fiyatlarda yükseliyor. Kömür dolar üzerinden alındığı için bu yıl vatandaş dertli fiyatlardan dolayı. Bunların yanı sıra yazın alınan kömür ile kışın alınan kömür fiyatı arasında da farklılar var. Mevsiminde alınan kömür her zaman daha pahalıdır. Bu sene kömürün tonunu 1400 liradan satıyoruz. Talep azaldı. Ekonomik güç olmayınca alımda olmuyor malum. Fiyatlar bizi de alıcıyı da kötü etkiledi. Allah yardımcımız olsun ne diyelim” şeklinde görüş belirttiler.

HABER//AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
4.12.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin