TÜKETİCİ "ZAMLARDAN" ŞİKAYETÇİ

Günlük yaşamın vazgeçilemeyen ürünlerine üst üste gelen zamlar vatandaşları çileden çıkarttı. Market raflarında ki fiyatlar yer yer her 40 dakikada bir değişiyor.
TÜKETİCİ "ZAMLARDAN"  ŞİKAYETÇİ

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine bağlı bazı meslek odası yöneticileri akaryakıta gelen zamların ardından raflardaki ürünlerin de bu ölçüde zamlanacağını dile getiridler. Yapılan her zammın vatandaşa yansıdığına işaret eden yöneticiler, devletin yeni adımlar atması gerektiği uyarısında bulundular. Diğer yandan vatandaşlar market raflarında sıkça değişen fiyatlar karşısında tepki gösteriyorlar.

NAKLİYE EN TEMEL GİRDİ MALİYETLERİ ARASINDA
Akaryakıtta ÖTV'nin indirilmesi ya da artırılması uygulaması Eşel Mobil Sistemi (EMS) olarak adlandırılıyor. Benzin, motorin ve otogaz fiyatlarında uygulanan bu sistem ile akaryakıt ürünlerindeki fiyat hareketleri dengelenmeye ya da sabitlenmeye çalışılıyor. Ürün fiyatındaki artışa göre akaryakıttan alınan ÖTV arttırılıp azaltılabiliyor. Meslek odalarına bağlı temsicilciler, "Nakliye en temel girdi maliyetlerinden. Buradaki artış her alanı etkiliyor. Enerji gibi enflasyonu bu kadar çok etkileyen bir girdi maliyetinin devlet tarafından yeni adımlarla sübvanse edilmesi gerekiyor. Akaryakıtta hamle alanı bitse de esnafın bu zamları tüketiciye yansıtmaması için diğer vergi kalemlerinde destekler verilmeli" şeklinde konuştular.

ORTA SINIF ZORLANMAYA BAŞLADI
Bazı meslek odalarının temsilcileri, "Tüketici yeni zamlara ve yüksek ücretlere alışamıyor. Orta sınıf ve altı zorlanıyor. Mutfakta bir sorun var ve tüketici önceliği mecburen buraya verince kozmetik, giyim ve teknoloji gibi alanlardan kaçınıyor. Artık tüketicilerin bu alışverişlerini ya ertelediğini ya da bir kademe düşük kalitedeki ürünleri tercih ettiğini görüyoruz" şeklinde görüş belirttiler. Marketlerde en temel ihtiraç ürünlerine üst üste gelen zamlar karşısında vatandaşlar kadar market işletmecileride çaresiz kaldı. Çok sayıda temel ihtiyaç ürününün satışında azalma yaşndığına dikkat çekiliyor.

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
26.11.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin