TOPYEKÜN MÜCADELE BÖYLE OLUR!.

İçişleri Bakanlığı fahiş fiyat uygulayanlar için 81 ilin valisine genelge yayınladı, genelgeye göre fahiş fiyat uygulamasının tespit edildiği işyerlerine adli ve idari işlem uygulanacak
TOPYEKÜN MÜCADELE BÖYLE OLUR!.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 ilin valiliğine fahiş fiyatlarla mücadele için bir genelge gönderildiği belirtilerek, “Genelgede son dönemde kur kaynaklı gelişmeleri fırsat bilerek fahiş fiyat uygulayanlara karşı tedbir alınması istendi” denildi. Diğer yandan ilk defa bir meslek odası fahiş fiyat uygulamaları noktasında vatandaşlara “şikayet edin” uyarısında bulundu.

“FİYAT TARİFESİNE BAKMADAN ALIŞ VERİŞ YAPMAYIN”

Gaziantep Lokantacılar, Baklavacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Mehmet Bayrakçı, tüketicilere seslenerek fahiş fiyat uygulayan işletmeleri meslek odasına, Ticaret İl Müdürlüğüne ve Zabıta Müdürlüklerine şikayet etmelerini istedi. Bayrakçı konuya ilişkin açıklamasında, “İşyerinin duvarında fiyat tarifesi bulunmayan işletmelerden alış veriş yapmayın. Özellikle uyarıyorum vatandaşlarımız bu konuda duyarlı olsunlar. Bakın gastronomi kentinde beyran çorbasını 16 liranın üzerinde yemeyin. Tarifede ne yazıyorsa o. Tarifeye uymayanlar hakkında şikayetçi olun. Birinci sınıf baklavayı 100 liraya değil tarifede olduğu gibi 63 liraya yiyin. Hazine Bakanlığının başlattığı kampanya çerçevesinde işyerlerinde uygulanacak olan yüzde 10 indirimler tarifede yazan fiyatlar üzerinden geçerli olmalı” şeklinde konuştu.

TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ YETKİLİLERİ TARİFE KONUSUNDA UYARIYOR

Gaziantep Ticaret Müdürlüğü yetkilileri de fiyat tarifleri konusunda tüketicileri uyarıyor. Yetkililer konuya ilişkin açıklamalarında ise şu görüşlere yer veriyorlar;

“Perakende satışa arz edilen malların veya ambalajlarının yahut kaplarının üzerine kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde tüketicinin ödeyeceği tüm vergiler dâhil satış fiyatı ve birim fiyatını gösteren, üretim yeri ve ayırıcı özelliklerini içeren etiket konulması; etiket konulması mümkün olmayan hâllerde aynı bilgileri kapsayan listelerin kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde uygun yerlere asılması zorunludur. Hizmetlerin tarife ve fiyatlarını gösteren listeler de bu madde hükmüne göre düzenlenerek asılır. Bunun asılması yasal zorunluluktur. Fiyat tarifesinin yazılı olmadığı işyeri hakkında ilgili mercilere şikayette bulunabilirsiniz.”

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ÖNEMLİ BİR ADIM ATTI

İl İdaresi Kanunu’nda, “Kanun, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve diğer mevzuatın verdiği yetkiyi kullanmak ve bunların yüklediği ödevleri yerine getirmek için valiler genel emirler çıkarabilir ve bunları ilan ederler” hükmü bulunuyor. Genelgede, son günlerde bazı esnaf, firma ve işletmelerin, vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere fahiş fiyat uyguladığı; bazı ürünleri ise stoklarında bekleterek fiyat artışına neden olduğuna dikkat çekildi. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 6. maddesinde; bir malın sunumu ve satışından kaçınma ile bir hizmetin sunumundan kaçınma hallerinin denetimi, uygulanması ve izlenmesine ilişkin görevlerde belediyelerin yetkili kılındığını da belirten Bakanlık, bu kapsamda yetkili idarelerin, doğrudan veya Bakanlığın talebi üzerine, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun ilgili maddesi uyarınca denetim ve önlemleri almakla görevli olduğunu belirtti. İçişleri Bakanlığı genelgesinde valilerin alması istenilen tedbirler de sıralandı. Bu çerçevede esnaf, firma ve her türlü işletme tarafından sunulan mal ve hizmetlerin fiyatları yükseltilmeyecek, ürünlerin piyasaya arzları geciktirilmeyecek ve stokçuluk yapılmayacak. Satılan malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim satış fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih, yerli mallar için Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uyulacak. Ürünlerde kullanılan etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harfler okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde kullanılacak. Tarife ve fiyat listelerinin hangi mala ait olduğunun tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilmesi ve okunabilmesine dikkat edilecek.

HABER//AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
11.10.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin