TEKNOLOJİ ÇAĞINDA YAŞANANA BAK!

Uzaktan eğitimin başladığı ilk günden bu yana Gaziantep’te çok sayıda öğrencinin internet veya tablet olmamasından kaynaklı olarak canlı derslere katılamadığı ifade edildi.
TEKNOLOJİ ÇAĞINDA YAŞANANA BAK!

Uzaktan eğitimin başladığı ilk günden bu yana Gaziantep’te çok sayıda öğrencinin internet veya tablet olmamasından kaynaklı olarak canlı derslere katılamadığı ifade edildi.

Uzaktan eğitimin başladığı günden bu yana eğitimciler canlı ders noktasında tüm hazırlığı yapıyor fakat derslere katılımın az olması soru işaretlerine neden oluyor. Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, “Gaziantep’te öğrencilerin yüzde 60’ında tablet olmadığını düşünüyoruz. Gaziantep’te bu anlamda başlatılan tablet kampanyası oldukça önemli ama yeterli olacağını düşünmüyoruz. Öğretmen her hazırlığı yapıyor ama bazı öğrencilerin internet olmadığından veya tablet olmadığından derslere katılım sağlayamıyorlar” diye konuştu.

“ALT YAPI ÇALIŞMALARI BİR AN ÖNCE TAMAMLANMALI”

“Öğretmen, öğrenci var ama okullarda sistemsel sıkıntılar var. Koordinasyon sorununun çözülmesi gerekiyor. Şu an geçiş bir dönemindeyiz. Bu geçiş dönemini hızlı bir şekilde aşmalıyız. Eğitimciler ders konusunda öğrencilerin motivasyonunda eksiklikler var bunların aşılması gerekiyor. EVA sistemi bir an önce randımana bindirilmeli. Uzaktan derslerde öğretmenlerin işini kolaylaştıracak, eğitimin daha iyi olabilmesi için alt yapı yani bilişim sisteminin kuvvetlendirilmesi gerekiyor” diye konuşan Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“Milli Eğitim Müdürünün kısa süre içerisinde bir basın toplantısıyla kamuoyunu her konuda bilgilendirmesi gerekir. Gaziantep’te okullarda eksiklik varsa giderilmesi noktasında veya her şey yolunda ise öğrenci ve velilerin bilgilendirilmesi gerekir. Kentte öğretmen, öğrenci ve veliler el birliğiyle sorunların üstesinden gelinmeli ve kaliteli bir eğitim sürecinin tamamlanması gerekir. Bakanlık ve Milli Eğitim Müdürleri de Bilim Kurulu gibi aralıklarla kamuoyunu bilgilendirilmeli.”

“AİLELER BU SÜREÇTE ÖZVERİLİ OLMALI”

“Aileler çocukları için evlerde bir oda ayırmalı ve derslerin daha dikkatli yapılması sağlanmalı. Evlerde bu ortamın ayarlanması oldukça eğitim açısında önemli görüyoruz. Yüz yüze eğitim yapılmamasından kaynaklı olarak ailelerin çocuklarını eğitim noktasında ellerinden geleni yapması gerekiyor” diye konuşan Avan sözlerini daha sonra şu şekilde sürdürdü;

“Temizlik konusunda anaokulu ve ilkokullarda az sayıda öğrenci geldiği için okulların temizliği konusunda sorun yaşanmıyor. Fakat bugün yüz yüze eğitim tan anlamıyla yapılmış olsa temizlik noktasında büyük sıkıntılar yaşanır. Okullarda hizmetli yok, İş-Kur’dan gelecek elemanlar bekleniliyor. Pandemiden dolayı okulların daha temiz olması gerekiyor. Geçmiş yıllarda yapılan temizliklerin 5 katı daha fazlası yapılması gerekiyor.”

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
24.09.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin