Suriyelilere yönelik Türkçe dil kursları sürecek

Suriyelilere yönelik Türkçe dil kursları sürecek

Gaziantep kent merkezinde yaşayan on binlerce Suriyeli göçmenin en önemli sorunlarının başında lisan geliyor. Suriyeli Türkmenlerin dışında Türkçe bilen Suriyeli göçmen sayısı bir elin parmağı kadar. İşte bu çerçevede Suriyeli göçmenlere yönelik düzenlenecek olan meslek kurslarına Türkçe dil kursu da eklendi.

Gaziantep Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (GESOB) Genel Sekreteri ve Halep Esnaf Ve Sanatkârlar Federasyonu Temsilcisi M. Coşkun Kınacıgil, Suriyelilere yönelik dil kurslarının değişik zamanlarda verileceğine dikkat çekti. Kınacıgil, “Yasal düzenlemelerin ardından ülkemizde ve kentimizde yaşayan Suriyeli göçmenlere yönelik başlayacak olan meslek edindirme kursları çerçevesinde, kayıt dışı çalışma ve ruhsatsız işyeri açılmasının önüne geçeceğiz. Bünyemizde başlatılacak olan meslek edindirme kursları çerçevesinde Suriyeli göçmenlere Türkçe dil kursunun da verilmesi planlanıyor. Suriyeli göçmenlerin sosyal yaşam çerçevesinde dil sorunu yaşamamaları için lisan sorununa çözüm bulunmalı” diye konuştu.

Kentte sosyal yaşama kazandırmaları ve ekonomik sıkıntılarının çözümü noktasında çalışmak zorunda olan Suriyeli göçmenlere yönelik ilk olarak güzellik uzmanı ve bakırcılık üzerine iki ayrı kurs açıldığını anlatan, Gaziantep Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (GESOB) Genel Sekreteri ve Halep Esnaf Ve Sanatkârlar Federasyonu Temsilcisi M. Coşkun Kınacıgil, “Bu kursiyerlerin eğitimleri 3 ay sürecek. Bu sürenin sonunda kendi alanlarından istihdam edilmeleri sağlanacak. Suriyeli göçmen gençlerin iş yaşamının yanı sıra Türkçe öğrenmeleri de sağlanmış olacak. Bu sayede de Suriyeli göçmenlerin sosyal yaşama katılmaları sağlanacak. Bu sürede meslek edindirme kurslarında göreve alacak tüm yönetici ve usta öğretici arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz” şeklinde konuştu.

ÖZEL HABER
Fatih Çeliktürk
7.08.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin