SOBANIN ALICISI AZALMADI

Kentin büyük bölümü doğal gaza geçse de
SOBANIN ALICISI AZALMADI

Havaların soğumasıyla birlikte kış hazırlıkları çerçevesinde soba satışlarında hareketlilik yaşanırken kuzine sobalar popülerliğini koruyor.

Kışa merhaba denilen şu günlerde eski alışkanlıkların sürdürüldüğü muhitlerde vatandaş elektrikli sobadan ziyade odun ya da kömür sobasını kullanmayı tercih ediyor. Daha çok fırınlı sobaları tercih edilirken kalitesiz kömür kullanımının sobanın ömrünü azalttığı dikkat çekiyor.

Kuzine soba fiyatları 250-350 lira arasında değişirken, kış mevsimini sorunsuz bir şekilde geçirmek isteyen vatandaşlar sobalarını almaya veya var olan sobalarını kullanmak için harekete geçti.

Şehrimizde doğal gazın yaygınlaşmasıyla birlikte soba kullanımında bir miktar azalma görüldü. Ancak hala birçok bölgedeki ev ve iş yerinde soba kullanılıyor. Sobalar ayrıca bağ evi olan vatandaşlar için ise büyük bir ihtiyaç.

SATICININ YÜZÜ GÜLDÜ

Satışlardaki artış sobacıların yüzünü güldürdü. Soba fiyatları 200 ile 350 lira arasında değişirken, vatandaş en çok fırınlı sobaları tercih ediyor. Kalitesi düşük kömürler de sobaların ömrünü kısaltıyor.

KALİTESİZ KÖMÜRE DİKKAT

Satıcılar vatandaşın aldıkları sobayı daha uzun süre kullanabilmeleri hususunda uyararak, kalitesiz kömür kullanmamalarını ve özellikle sobayı tutuşturmak için bile olsa naylon maddelere yönelmemeleri hususunda özen göstermelerini istiyor.

Kaliteli bir kömür ve sadece odun ya da tahta yakarak sobalarının ömrünü 10 yıla kadar uzayabileceğini söyleyen satıcılar kuzine ya da kovalı soba kullananların paslanmak çelik kovaları tercih etmeleri gerektiğinin de altını çiziyorlar.

Kova fiyatları 20 liradan 35 liraya kadar yükselirken, soba imalatçılarının tavsiye ettiği paslanmaz çelik kovalar 30 liradan satışa sunuluyor. Soba borusu ise 7 ile 14 lira arasında satılıyor.

HABER//AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
3.12.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin