Sıcak tüketilen çaydaki tehlike

Sıcak tüketilen çaydaki tehlike

Dumanı üstünde tüten sıcacık çayınızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyor olabilirsiniz. Fakat sadece 5 dakika beklemek sağlığınız açısından oldukça faydalıdır.                                                
British medical journal’ da yayınlanan bir çalışmaya göre 70 derece üzerindeki sıcak içecek tüketimi özofagus  yani yemek borusunda oluşabilecek
kanser riskini 8 kat arttırılabileceği bildirilmektedir.            
Dünya genelinde her yıl 500.000 den fazla bireyin ölmesine neden olan özofagus kanseri genel olarak Asya. Güney Amerika ve Doğu Afrika’da  görülmektedir. Yaygın olarak nedeninin alkol ve tütün kullanımı olabileceği belirtilmektedir. Aynı zamanda bu bölgelerde içeceklerin sıcak  olarak tüketildiği bildirilmektedir. Özellikle Türkiye , Çin , İran, ve Güney Amerika’da 70 derece ve üzerindeki çay tüketilmektedir.
İngiltere’de yapılan çalışmalara göre ısıyla yaralanma epitelyum dokuda kansere neden olabileceğinden içeceklerinizi tüketmeden önce 5 dakika beklemeniz sağlığınıza fayda sağlayacaktır.
Keyfiniz bol, sağlıklı mutlu günler dilerim.

GÜNDEM
Haber Merkezi
11.02.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin