SEÇİM Mİ, GEÇİM Mİ?

Yaklaşan yerel seçimler öncesi ısınan siyasi arena karşısında vatandaşın mutfağında ise yangın var
SEÇİM Mİ, GEÇİM Mİ?

Ülke genelinde etkili olan soğuk ve kar yağışlı havanın da etkisiyle sebze ve meyve fiyatları Aralık ayına göre Ocak ayında hızla yükseldi. Dolardaki artışa paralel olarak meyve ve sebze fiyatları da cep yakmaya başladı. Soğuk hava karşısında birlikte meyve ve sebzelerde yaşanan fiyat artışı etiketlere çabuk yansıdı. Yüksek fiyat nedeniyle bazı ürünlerin satışı durunca, halk pazarları ve manavlar eski satışları arar hale geldi. Manavlarda yükselen fiyatlar karşısında tüketiciler sebze ve meyveyi neredeyse taneyle alıyorlar.

SOĞUK HAVA VE DON SERALARI VURDU

Gaziantep’te soğuk hava koşullarından dolayı meyve ve sebze fiyatları da etkilendi. Gaziantepli pazarcı ve manavlar, fiyatların yüzde yüz arttığını söylerken vatandaşlar ise fiyatların artmasının mutfak bütçelerini yıprattığını ifade ettiler. Yaşanan don olayları da üstüne eklenince meyve ve sebze fiyatları da olumsuz yönde etkilendi. Pazarda meyve ve sebze fiyatlarının yüzde yüz arttığını belirten manavlar, “Ülkemizde yaşanan yoğun kış şartları meyve, sebzeyi vurdu, pazarlarımızı vurdu. Bunun en büyük etkeni yaşanan hava şartları, yaşanan kış ve dondur. Mal sevkiyatı yok denecek kadar az. Bizim seralarda yetişen ürünler de ihtiyacı karşılamamaktadır. Dolayısıyla bu da pazarlarımızı etkilenmektedir. Şimdi fiyatlar yüzde yüz artmış durumdadır. Pazarcımız hale gittiği zaman iyi mal bulamıyor. Malların çoğu donuk geliyor. Tarladan veya seradan toplanan olgunlaşmış mal bile yolda araç üzerinde donmaktadır. Bu da kaliteyi düşürmekte, pazarı etkilemekte ve özellikle fiyatı etkilemektedir” şeklinde konuştular.

FİYATLARI ALDI BAŞINI GİDİYOR

Manavlar, “Biber 10 TL, Patlıcan 7,5 TL, Salatalık 6 TL gibi fiyatlar. Seralarda hava soğuk olduğundan mal yetişmiyor. Bizimde elimizden gelen bir şey yok” ifadelerini kullandılar. Bir bağ maydanozun bugün 1 lira 25 kuruştan satıldığına dikkat çeken manavlar, “Domatesin kilosu 5, taze kabağın kilo fiyatı ise bugün 6 lira. Sevindiren bir nokta şu ki; fiyatı her gün artan sebze karşısında meyve fiyatlarında önemli bir düşüş yaşanıyor. Portakal ve mandalina gibi turunçgiller kilo fiyatı 2 liranın altında. Artan sebze fiyatları karşısında tüketici yaş sebze yerine yazdan yaptığı konserveleri tüketme yoluna gidiyor” diye konuştular.

YUMURTA FİYATLARI TAVAN YAPTI

Yumurta fiyatları son haftalarda tavan yaptı. Bir ay öncesinde 8-10 TL olan yumurtanın kolisi 15-17 TL'ye kadar yükseldi. Organik yumurtalar ise 25-30 TL'ye kadar çıktı. Şarküteri İşletmecisi Hasan Tişkaya, yumurtada fiyatın son 2-3 günde düşüşe geçtiğine dikkat çekti. Yumurta fiyatlarındaki artış dolardaki yükselişe bağlanıyor. Tavuk yemi hammaddelerinin büyük bölümü ithal ediliyor, buna bağlı olarak ta yem ve yumurta fiyatlarının tavan yaptığı belirtiliyor. Serbest Sistem Yumurta Tavukçuluğu projesi ile üretilen organik yumurta fiyatlarında da artışlar göze çarpıyor. Yumurta fiyatlarındaki artışı değerlendiren Hasan Tişkaya, yaşanan artış nedeniyle tüketicinin temel besin maddeleri arasında yer alan yumurta tüketiminden uzaklaştığını anlattı.

ORGANİK YUMURTANIN TANESİ 1 LİRA

Yumurta üretimi yapılan ülkelerde yaşanan kuş gribi vakaları sebebi ile Türk yumurtasının değerlendiğini, bu günlerde ise bir adet organik yumurtanın 1 TL’ye satıldığını ifade eden Tişkaya, “Yakın bir tarihe kadar seri üretilen yumurtaların tanesi 20 kuruşa organik yumurtalar ise 45-50 kuruşa kendisine pazar buluyordu. Ancak yumurta üretimi yapan Irak, Hindistan ve Macaristan gibi ülkelerde kuş gribi vakalarının yaşanması oradaki yumurta üretiminin durmasına sebep oldu. Bu sebeple Türkiye’de üretilen yumurtaya ihtiyaç arttı ve fiyatlar yükseldi. Geçtiğimiz aylarda 12-15 TL düzeylerinde satılan 30’lu organik yumurta kolisi bu günlerde 25-30 TL seviyelerine kadar yükseldi. Bu açıdan 1 yumurta 1 TL oldu” diye konuştu.
AYSU YIKMIŞ
**


GÜNDEM
Haber Merkezi
13.01.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin