Rumkale büyülüyor

Rumkale büyülüyor

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in girişimleri sonucunda tarihi Rumkale turizme önemli katkı sağlamaya başladı. Tarihi alanda yer alan esnaflar katkılarından dolayı Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti. Bölge esnaflarından Mehmet Kılınç, Şahin’e çalışmalarından dolayı sonsuz teşekkür ettiklerini söyledi.

“TARİHİ BÖLGEYE FATMA ŞAHİN İMZASI ATILDI”

Rumkale turizm bölgesi esnaflarından Mehmet Kılınç, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin bölgede başlattığı alt ve üst yapı çalışmaları sayesinde çok mutlu olduklarını anlattı. Bölgede yaşayan vatandaşların yapılan bu çalışmalar sayesinde önemli bir kalkınma yaşadığına dikkat çeken Kılınç, Şahin ve ekibine minnettar olduklarını anlattı.

DÜNYANIN EN ÖNEMLİ KALELERİ ARASINDA YER ALIYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından yürütülen çalışmalar meyvesini verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, “kulturportali” internet adresi üzerinden Türkiye’nin en görkemli 13 kalesini sıraladı. Buna göre, Fırat’ın incisi Rumkale, 10’uncu sırada yer aldı. Merzimen Çayı’nın görkemli Fırat Nehri’yle buluştuğu mevkide dimdik yükselen sarp kayalıklarla çevrili yüksek bir tepenin üzerine kurulmuş olan Rumkale, Başkan Şahin döneminde adeta parladı, iç ve dış turizmin vazgeçilmez mekanı, turistlerin uğrak yeri oldu.
Fırat Nehri’nin bütün güzelliğini yansıtan Rumkale’ye sahip çıkan başkan Şahin, tarihi yerleşim mekanını su altı arkeoloji müzesiyle taçlandıracaklarını dile getirerek, Rumkale’ye verdiği önemi gösterdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, www.kulturportali.gov.tr adresinden Türkiye’nin en görkemli 13 kalesini sıraladı. Listede Rumkale’nin dışında listeye; Rize-Zilkale, Çanakkale-Kilitbahir Kalesi, Amasya Kalesi, Antalya-Alanya Kalesi, Sinop Boyabat Kalesi, Diyarbakır Kalesi, Aydın-Güvercinada Kalesi, Mersin-Mamure Kalesi, Muğla-Bodrum Kalesi, Giresun-Tirebolu Kalesi, Nevşehir-Uçhisar Kalesi, Van-Hoşap Kalesi girdi.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
24.07.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin