PANDEMİ SÜRECİNDE “DÜZBAĞ” DEĞERLENDİ

PANDEMİ SÜRECİNDE “DÜZBAĞ” DEĞERLENDİ

Pandemi süreci nedeniyle koronavirüs tedbirler kapsamında vatandaşlar hijyen kurallarına önemli ölçüde uyuyorlar. Bu nedenle kentte son 2 ayda su tüketimi önemli oranda arttı. Su tüketimi Gaziantep’te günlük 350 bin metreküpten 450 bin metreküpe yükseldi. Düzbağ Projesini Gaziantep’e kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentin gelecek yıllarda ki yaşanacak su sorununa köklü çözüm bulmuş oldu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, koronavirüsle mücadele kapsamında olağanüstü çalışmalara imza atıyor. Sosyal yardımlaş başta olmak üzere kentin tüm noktalarında belediye hizmetlerini aksatmadan sürdüren Şahin, pandemi sürecinde oldukça önemli olan içme suyu noktasında da Düzbağ Projesiyle önemli bir hizmete imza atmış oldu. Gaziantep’te Ağustos sıcaklarının yaşandığı bu günlerde su tüketiminde önemli bir artış oldu. Su tüketiminde ki artışa ilişkin olarak açıklamada yapan GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, bu dönemde bile en kaliteli suyun aralıksız bir şekilde musluklardan akmasını sağladıklarını anlattı.

FATMA ŞAHİN BU PROJESİYLE YILLARCA DUA ALACAK

Pandemi sürecinde vatandaşların sağlığı için kişisel hijyen oldukça önemli. Bu nedenle Gaziantep’te su tüketiminde günlük 100 bin metreküp artış oldu. Gaziantep Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, su tüketiminde yaşanan artış karşısında sıkıntı yaşanmadığına dikkat çekti. Gaziantep’in su tüketimi karşısında sorun yaşamayacağını anlatan Gaziantep Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler açıklamalarını şu şekilde sürdürdü;
“Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’in oldukça önemsediği Düzbağ Projesi kentimiz adına büyük bir kazanç oldu. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği bu günlerde Allaha şükürler olsun kentimizde su sorunu yaşamıyoruz. Su tüketiminin önemli oranda arttığı Gaziantep’te Düzbağ Projesi ile vatandaşlarımız su sorunu yaşamayacaklar. Bugün yaşanan süreçle birlikte bu tür projelerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyoruz.”

“DÜZBAĞ BARAJI SAYESİNDE SU SIKINTISI YAŞANMAYACAK”

Sönmezler, “Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesine bağlı Helete (Düzbağ) Mahallesi’nden doğan Göksu Çayı’nın suyunu Gaziantep’e akıtabilmek için 135 kilometre mesafeden, 2.6 metre çapında borulardan oluşan isale hattı, isale hattının şehre doğal eğimle su temini sağlayabilmesi için 3 bin 600 metre uzunluğunda 5.6 metre çapında tünel açtık.

Gaziantep’in 2023 yılında ulaşılması beklenen nüfusa şimdiden ulaştığını anlatan Sönmezler, sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“Göksu havzasından regülatör sistemiyle 599 bin 539 adet aboneyi kaliteli ve uygun maliyetli suyla buluşturduk. Mevcut sistemin, tamamen terfiye dayalı, yüksek enerji maliyeti olan, arıza durumunda şehrin susuz kalmasına yol açabilecek bir yapısı vardı. Bu sorunları ortadan kaldırabilmek için Düzbağ en önemli çözümdü. Düzbağ’daki barajın yapımı uzun yıllar alabileceği için süreci hızlandırmak, kente suyu daha hızlı verebilmek için regülatöre dönüştürdük. Şu anda şebeke suyumuz sert ve kireç oranı yüksek. Bu suyun gelmesiyle Gaziantep’in suyunun kalitesi ve miktarı da arttı. 2050 yılına kadar Gaziantep’in içme suyuyla ilgili sorunu olmayacak. Dünya’da artık su, sürdürülebilir kentleşmede daha ön plana çıktı. Sağlıklı suya erişim şimdi çok daha önemli. Gaziantep, su fakiri bir şehir olduğu için gelecek projeksiyonlarında suyla ilgili problem yaşamamak için bu proje son derece önemli.”

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
21.05.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin