NE BELEDİYE NE SENDİKA OLAN İŞÇİYE OLUYOR!

Şahinbey Belediyesi’ne bağlı Katılım A.Ş.’de çalışan personeller son 6 yıldır Toplu İş Sözleşmesinde yaşanan hukuki süreç nedeniyle zam almadan görev yapıyor.
NE BELEDİYE NE SENDİKA OLAN İŞÇİYE OLUYOR!

Şahinbey Belediyesi’ne bağlı Katılım A.Ş.’de çalışan yüzlerce işçi son 6 yıldır hükümetin belirlediği asgari ücret üzerinden görev yapıyor. Genel-İş Sendikasının yetki aldığı fakat karşı sendikanın yetkiye itirazıyla başlayan süreçte 6 yıldır Katılım çalışanları zam alamıyor. Genel-İş Sendikası Şube Başkanı Süleyman Göçmen, 2 sendika arasında yaşanan yetki tartışmasının 6 yıldır yargıda olduğunu dile getirdi. Çözüm için Belediye Başkanından randevu talep etmelerine rağmen bu talebin kabul edilmediğini anlatan Göçmen, çalışanların mağdur olduğunu kaydetti.

ÇALIŞANLAR HAKLARINI TAM OLARAK ALAMIYOR

DİSK Genel İş Sendikası’nın 20 yıldır yetkili olduğu işyerine, işverenin talimatıyla Hizmet-İş Sendikası girdi. Başka şirketlerden buraya üye işçi kaydırıldı ve Genel-İş’in yetkisine itiraz edildi. Mahkeme ise iki kez Genel-İş lehine karar verdi. Belediye ve Hizmet-İş’in itirazı üzerine karar değişti. Buna da Genel-İş itiraz etti ve 2015’te Yargıtay’a başvurdu. Dosya 6 yıldır Yargıtay’da. DİSK Genel İş Sendikası Şube Başkanı Süleyman Göçmen, “İşçiler, hükümetin açıkladığı asgari ücret kadar maaş alıyor. Diğer hakları beklemede” şeklinde konuştu.

“BELEDİYE BAŞKANI RANDEVUYA CEVAP VERMEDİ”

DİSK Genel-İş Sendikası Şube Başkanı Süleyman Göçmen, 6 yıldır devam eden yetki tartışmasında her iki sendikaya üye işçilerinde mağduriyet yaşadığına dikkat çekti. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’ndan sorunun çözümü için randevu talep ettiklerini ama randevuya cevap alamadıklarını anlatan Göçmen açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

“Katılım A.Ş.’de çalışan arkadaşlarımızın tamamı 6 yıldır büyük mağduriyet yaşıyor. Sadece bizim üyelerimiz değil karşı sendikaya üye arkadaşlarımızda bizim üyelerimizin yaşadığı aynı mağduriyeti yaşıyorlar. Yargıda olan yetki tartışmasının sona ermesi için belediye başkanından randevu talep ettik ve ama randevumuza cevap alamadık. Biz sendika yönetimi olarak çalışan arkadaşlarımızın daha fazla mağduriyet yaşamalarını istemiyoruz. Onların haklarını alabilmek için sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.”

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
1.03.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin