MEZARLIKLARDA EK ÖNLEMLER ALINIYOR

MEZARLIKLARDA EK ÖNLEMLER ALINIYOR

Gaziantep Mezarlıklar Müdürlüğü yetkilileri artan cenaze sayısı karşısında ek önlemler almaya başladı. Cenaze törenlerinde yaşanan kalabalığı önlemek amacıyla kolluk kuvvetleri önlem alırken, artan cenaze sayısı karşısında yeni gasilhane yapılmasına karar verildi.

Gaziantep Asri Mezarlık başta olmak üzere Yeşilkent ve taşra ilçe mezarlıklarında pandemi süreci nedeniyle ek önlemler alınmaya başlandı. Gaziantep Asri Mezarlıkta artan cenaze sayısı karşısında ek gasilhane yapılmasına karar verildi. Gasilhane inşaatının başladığı ve kısa süre içerisinde hizmet vermeye başlayacağı ifade edildi.

BULAŞICI HASTALIKTAN ÖLENLERE
YÖNELİK EKİP SAYISI ARTIRILDI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü yönetimi koronavirüsten dolayı yaşamını yitiren vatandaşlar için daha önce 1 olan ekip sayısını 4’e çıkarttı. Koronavirüsten yaşamını yitiren vatandaşların hastaneden özel ekip tarafından alınarak mezarlığa getirildiğini ve burada yine özel ekip tarafından cenaze namazından defin işlemine kadar tüm dini vecibeler yerine getirilerek defin edildiği açıklandı. Artan cenaze sayısı karşısında ek önlemlerin kaçınılmaz hale geldiğine dikkat çeken yetkililer, yakınlarını kaybeden vatandaşların defin sırasında kalabalık oluşturmamasını istediler.

MEZARLIKLARDA SIKI TEDBİRLER ÜST ÜSTE GELDİ

Koronavirüs vaka sayılarındaki artış bir türlü önlenemeyen Gaziantep'te sert tedbirler devreye sokulmaya başladı. Kentte özellikle cenazelerde yaşanan yoğun görüntüler üzerine Vali Davut Gül başkanlığındaki İl Hıfzıssıhha Kurulu harekete geçti. Kentteki tüm cenaze işlemlerinin yapıldığı Gaziantep Mezarlıklar Müdürlüğü bahçesinde oluşan ve aşırı tepkiye neden olan yoğunluğun önüne geçmek isteyen Gaziantep İl Hıfzıssıhha Kurulu, cenaze törenlerine ölen kişinin birinci derece yakınlarından en fazla 15 kişinin katılması kararı alarak ilk uygulamayı başlattı.

BÜTÜN İŞLEMLER PERSONEL

TARAFINDAN YAPILIYOR

Uygulama kapsamında Gaziantep Mezarlıklar Müdürlüğü bahçesinde polis, zabıta ve özel güvenlik ekiplerinin desteğiyle geniş güvenlik önlemleri alınırken, ölen kişilerin en fazla 15 yakının cenaze işlemleri için içeri girebilmesine izin veriliyor. Mezarlıklar müdürlüğü bünyesinde tüm yıkama ve kefenlenme işlemleri personeller tarafından hijyenik koşullara dikkat edilerek tamamlanan cenazeler, 15 yakının katılabildiği cenaze namazının ardından defnediliyor. Yakınlarının ise cenazeye yaklaşmasına ise izin verilmiyor.

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
3.12.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin