KENT AKARYAKIT İSTASYONLARIYLA DOLDU

KENT AKARYAKIT İSTASYONLARIYLA DOLDU

Gaziantep’te akaryakıt istasyonlarının özellikle LPG satışı yapılan istasyonların çoğunluğu dikkat çekiyor. Gaziantep’te 305 akaryakıt, 115 LPG istasyonu faaliyet gösteriyor. Belediye meclisleri sık şekilde görmeye alıştığımız akaryakıt istasyonu imar tadilatları nedeniyle şehir adeta akaryakıt ve LPG istasyonu cenneti haline geldi.

DENETİMİ ZORLAŞTIRIYOR

Sayıları hızla artan bu istasyonların bir faciaya neden olmamaları için denetimi de zorlaşıyor. Bazı istasyonların evlerle, sağlık kuruluşlarıyla iç içe oldukları gözleniyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, sayısı hızla artan akaryakıt ve LPG istasyonlarının denetimlerinin aralıksız şekilde sürdürmeye çalıştırdığı dile getirildi. Açıklamada, yasaya göre LPG istasyonlarının  
yerleşim alanlarına 50 metre mesafede faaliyet gösterebildiği belirtildi. Fakat diğer yandan 50 metre mesafe kuralına rağmen yerleşim alanlarıyla iç içe giren LPG istasyon tankları yürekleri hoplatıyor.

SAYILARI HER GEÇEN AY ARTIYOR

Sadece şehir merkezi sınırlarında yer alan 115 LPG satış istasyonunun sayısı her geçen ay artmaya devam ediyor. Belediye meclislerinde görüşülerek karara bağlanan LPG ve akaryakıt satış istasyonlarına ilişkin imar tadilatları, meclislerin neredeyse olmasa olmaz gündem maddeleri haline geldi. Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, taşra ilçelerle birlikte il genelinde akaryakıt istasyonu yer alırken, yine il genelinde 197 LPG istasyonunun faaliyet gösterdiği dile getirildi.

YERLEŞİM ALANLARINA YAKINLIĞIYLA DİKKAT ÇEKİYORLAR

Belediye meclislerinde gündeme alınan LPG satış istasyonlarına ilişkin gündem maddeleri nedeniyle kendilerinden görüş istenildiğini belirten Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü yetkilileri, yasal çerçevede LPG satış istasyonunun kurulacağı alanlarda yerleşim ve sosyal alanlara 50 metre uzaklığın, satış istasyonunun kurulması için yeterli olduğuna dikkat çektiler. Aynı yetkililer açıklamalarında, “Yerel yönetimler yeni LPG istasyonu açılabilmesi için meclis kararından önce müdürlüğümüzden görüş istiyor.

Müdürlüğümüze bağlı ekibin istasyon talep edilen yerde yaptığı incelemede yerleşim alanlarına ve sosyal alanlara 50 metre uzaklık şartı aranıyor. Şayet bu şarta alan uygunsa olur yazısı veriyoruz” dedi.

Yetkililerin bu açıklamalarına rağmen, şehirde bazı LPG satış noktalarının yerleşim evlerle, sağlık kurumları veya mabetlerle iç içe olmaları dikkatlerden kaçmıyor.

GÜNDEM
Bülent Öner
1.08.2022

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin