Kamu-Sen alanlara indi

Kamu-Sen alanlara indi

Hükümet ile kamu sendikaları arasında ki zam pazarlığı devam ederken Türkiye Kamu-Sen üyeleri görüşmelerde yetkili sendikayı alanlara inerek protesto ettiler. Sendika bileşenleri zam pazarlığında kamu çalışanlarının masa başında haklarının ihlal edildiğini savunuyorlar.

SGK GAZİANTEP İL MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDE
PROTESTO EYLEMİ DÜZENLENDİ

Hükümet ile yetkili sendika Memur-Sen arasında 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri devam ediyor. Hükümet kanadından 2020’de yüzde 4+4, 2021 yılı için ise yüzde 3+3 zam teklifi yapıldı. Yetkili sendika teklifi reddederken, Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonuna bağlı sendikalar tarafından protesto düzenlendi. Gaziantep SGK İl Müdürlüğü önünde düzenlenen eylemde Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilcisi ve Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak, basın açıklamasını gerçekleştirdi.  Kazak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Ülke nüfusunun 1/4’ne denk gelen, 20 milyon vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren ve iki yıllık geleceğini şekillendirecek olan, toplu sözleşme görüşmeleri büyük bir hayal kırıklığına doğru gitmektedir. Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz yıl gerçekleşen resmi enflasyon %20,3 olmuştu. 4 kişilik ailenin zorunlu harcama tutarı 1032 lira artar iken, memur maaşlarına bir yıl için sadece 441 lira zam yapılmıştı. TÜİK’in açıklamasına göre, son bir yıl içinde yalnız kiraya gelen zam 100, ailenin aylık gıda harcamasına gelen ortalama zam 197 liradır. Bir yıl içerisinde yine Doğalgaza %18.6 ve Elektriğe %34.8 zam yapılmıştır. Kısacası mutfak yangın yerine dönmüş, memur ve emeklinin bütçesi tarumar olmuştur. Görülüyor ki; hem resmi rakamlar, hem de yaptığımız hesaplar, memur ve emeklinin alım gücünün düştüğünü göstermektedir. Bununla birlikte, hükumetin 2020 yılı enflasyon hedefi %9.8, 2021 yılı için ise %6’dır. Ama memura ve emekliye reva görülen zam, 2020 yılı için %8.2, 2021 yılı için ise; %6.1’dir.  Hâlbuki yaz mevsimi olmasına rağmen, şu anda yıllık enflasyon %16.65’tir. Çarşının ve pazarın reel durumu daha da vahimdir. Son bir yıl içerisinde sadece kira ve gıdaya gelen zam 297 liradır. Rakamlar gösteriyor ki; hükumetin enflasyon hedefi şimdiden sapmış ve ters yüz olmuştur.”

“MEMUR MAAŞINDA ÖNEMLİ BİR ARTIŞ YOK”

“Hal böyle iken; hükumet tarafından bize teklif edilen %4 zamla birlikte, ortalama memur maaşı altı ay için 160 lira en düşük memur maaşına ise 120 lira artacaktır” şeklinde konuşan Kazak sözlerine daha sonra şu şekilde devam etti;

“Enflasyon hedefinin altında bir zam oranı teklifi ile hükumet, kamu çalışanlarını, emekli memurları ve ailelerini resmen sefalete sürüklemektedir. Bilinmelidir ki; Türkiye Kamu-Sen olarak; oynanan orta oyuna figüran olmayacağız. Kamu çalışanlarının sesi ve güvendiği liman olmaya devam edeceğiz. Varsın birileri, buçuk müptelası olsun. Varsın birileri, yarım puanlık zam artışına asrın antlaşması deyip masada sus pus olsun. Biz birilerini bilmeyiz! Ama bu teklif bize uymaz ve bizi tatmin etmez. Biz, bütün haklı taleplerimizin gerekçelerini ortaya koyuyor ve resmi verilerle de kanıtlıyoruz. Hükümet tarafından da yüzde 4 zammın gerekçesini bekliyoruz. Hedefiniz nedir? Amacınız nedir? Enflasyon hedefinin yüzde 9.8 olduğu durumda, memura yüzde 4+4 zam teklif etmenizdeki gerekçeniz nedir?”

“İSTEDİĞİMİZ SADECE EKONOMİ NOKTASINDA”

“Biz, toplu sözleşmenin başından beri hep “hedef enflasyona endeksli maaş zammından vaz geçin” dedik. Biz “enflasyonun üzerinde zam yapın, refah artışı sağlayın” dedik. Onlar, enflasyon hedefinin de altında zam teklifi ettiler.  Biz refah istedik; onlar sefalet dediler” diye konuşan Kazak sözlerini daha sonra şu şekilde sürdürdü;
“Biz, ekonomik kurtuluş istedik; onlar, “Esarete devam” edin diyorlar.  Buradan bir kere daha ilan ediyorum. Toplu sözleşme görüşmeleri normal seyrinde ilerlemiyor. İlk günden beri ısrarla bir müzakere sürecine geçilmesi gerektiğini ifade ettik. Ama ne yetkili konfederasyon, ne de işveren tarafı konuları müzakere etmeye yanaşmıyor. Sözleşmelilere kadro, vergi dilimleri, 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetliler, bütün ek ödemelerin emekliliğe sayılması, memurlara da bayram ikramiyesi verilmesi ve liyakati yerle bir eden, mülakatın kaldırılması gibi bütçeye sınırlı yük getirecek konular bile ne yazık ki masadan kaçırılıyor. Yetkili konfederasyon, bu konularla ilgili müzakereden neden imtina etmektedir? Süreç henüz sonlanmamış ve bir şansımız daha var iken; bu konular ile ilgili adım atılması yönündeki ısrarımızı bir kere daha yineliyoruz. Gelin bir memur paketi hazırlayalım ve bu konuları 1 Ekim’de Türkiye Büyük Millet Meclisinin gündemine taşıyarak memurların yaralarını saralım. Bizim üretimden gelen gücümüz var.”

“MEYDANLARA İNMEKTEN ÇEKİNMEYİZ”

Kazak, “Bizim birlikteliğimizden gelen gücümüz var.  Kamu görevlileri ve emeklilerle adeta alay edenlere verilecek güçlü bir cevabımız var. Milyonlarca dar ve sabit gelirliyi enflasyona ezdirecek bu yaklaşımı kabul etmiyor ve bu teklifi yok sayıyoruz. Kamu işvereni tarafından tez zamanda mali ve diğer taleplerimizi içeren yeni bir teklif paketi sunmasını istiyoruz. “Eylem kültürümüz var” diyenleri de, bir kere olsun memur ve emekliler için hayata geçirmeye davet ediyor, alanlara bekliyoruz. Haklarımız için yapılacak her türlü mücadeleye, 420 bin üyemizle desteğe hazır olduğumuzu buradan bir kere daha ilan ediyoruz. Bizim mangal gibi yüreğimiz ve hiç kimseye teslim etmediğimiz hür irademiz var. Buradan yüksek sesle bir kez daha haykırıyoruz. Ferman hükumetinse meydanlar bizimdir” şeklinde konuştu.

GÜNDEM
Bülent Öner
19.08.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin