GEBELİK DÖNEMİNDE SAĞLIKLI BESLENME

GEBELİK DÖNEMİNDE SAĞLIKLI BESLENME

Gebelik döneminde beslenme düzeni , anne karnındaki bebeğin sağlığı arasında doğrunda bir ilişki bulunuyor. Gebelik öncesi ve gebelik döneminde alınan fazla kilolar, hem anne adayında hem de bebekte pek çok sağlık sorununa neden olabilmektedir.

Gebelik öncesi obezite ve gebelik sürecinde anne adayının fazla kilo alması , hipertansiyon , gebelik zehirlenmesi , diyabet , düşük  gibi önemli sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Ayrıca erken ve ölü doğum ile iri bebek problemleri sıkça görülmektedir. Bu sorunların ortaya çıkmasını engellemek için gebelik öncesinde anne adayının kilo kontrolü sağlanmalıdır.

Anne adayı fazla kilolu ise, gebeliğin ilk dört ayında kilo vermeye yönelik diyetler uygulanmalıdır. Ancak zayıflama programları , gebeliğin dördüncü ayından sonra fetüsü ve süt salınımını olumsuz etkileyeceğinden tercih edilmemelidir.

Normal kiloya sahip olan anne adaylarının gebelik süresince toplam 10-14 kilogram ( ayda 1-1,5 kg ) alması normal olarak kabul edilmektedir.  Fakat fazla kilo ile gebe kalan bir kadın bu süreçte 6-7 kg.lık bir artışın üzerine çıkmamalıdır.

Gebelik süresince haftada 3-5 gün yapılan 30 dakikalık tempolu yürüyüşler ve omurgayı güçlendirecek sırt egzersizleri gebeler için faydalıdır. Bu dönemde anne adayı bebeğin gelişimi ve genetik yapısı için sağlıklı besinleri tüketmelidir. Buna göre ; süt ve yoğurt gebeliğin ilk 3 ayında 2 su bardağı , 3ncü ayından sonra 3 su bardağı olarak tüketilmelidir.

Sabah kahvaltısında bir yumurta ve bir kibrit kutusu peynir yenmelidir. Vitamin , mineral ve posa değerini sağlayan sebzeler önemli bir besin grubu olduğu için her ana öğünde tüketilmesi gerekmektedir. Kilo takibi göz önünde bulundurularak mevsim meyveleri günlük 3-4 porsiyon tüketilmelidir.
Haftada 2 gün uygun balık türlerinden biri tercih edilmelidir. Kırmızı et tüketimi ise öğle ve akşam yemeğinde bir porsiyon yeterli olacaktır. Eğer kırmızı et yerine tavuk tercih edilecekse , organik tavuk olmasına dikkat edilmelidir.

Kilo problemi yaşayan gebelerin yüksek karbonhidrat içeren tahıl grubunu tüketirken dikkatli olması gerekir. Tam tahıllı erkek , makarna pilav gibi yemekler diyetisyenin uygun gördüğü şekilde tüketilmelidir. Siz değerli tüm anne adaylarının beslenmelerine yukarıda arz ve izah ettiğim haliyle dikkat etmesini önerir , hepinize sağlıklı mutlu ve zinde bir hafta dilerim.

GÜNDEM
Haber Merkezi
6.01.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin