“BU ONURU HAK EDEN BAŞKA BİR ŞEHİR YOK”

Gaziantep'e 8 Şubat Gazilik unvanının verilişinin 98. yılı törenlerle kutlandı
“BU ONURU HAK EDEN BAŞKA BİR ŞEHİR YOK”

Gaziantep'e 8 Şubat Gazilik unvanının verilişinin 98. Yıldönümü dolayısıyla etkinlik düzenlendi. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, “Gaziantep’imize Gazilik unvanının verilmesinin 98.yıldönümünde bir aradayız. Birçok şehir birçok şeyi hak ediyor. Ama Gazilik unvanını Dünya’da bu kadar hak eden başka şehir yok” dedi.

COŞKULU TÖRENE KATILIM YÜKSEK OLDU

Gaziantep Valiliği tarafından 15 Temmuz Demokrasi meydanında düzenlenen törene Gaziantep Valisi Davut Gül, 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı görevine atanan Tuğgeneral Şefik Atak, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, Gaziantep İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İlçe Belediye Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törende daha sonra İstiklal Madalyası Vali Gül ve diğer protokol üyeleri tarafından Türk Bayrağına toka edildi. Törende konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, “Gaziantep’imize Gazilik unvanının verilmesinin 98.yıldönümünde bir aradayız. Birçok şehir birçok şeyi hak ediyor. Ama Gazilik unvanını Dünya’da bu kadar hak eden başka şehir yok. Önünde Gazi olan başka bir şehir de yok. Antep savunmasında nüfusunun yaklaşık yüzde 20’sini şehit veren ve kalanların gazi olduğu, bu gaziliğinin de TBMM tarafından ispatlandığı şehir Gaziantep. Antep Savunmasında şehit düşen, gazi olan ve şehrimize bu unvanı veren o dönemki TBMM kıymetli üyelerine Allah’tan rahmet diliyorum. Gaziantep savunması usulen yapılan bir savunma değil. Gaziantep Savunması ikinci bir Çanakkale’dir. Başta Gaziantepliler olmak üzere, Türkiye’nin her tarafında Büyükşehir Belediyemizin Panaroma Müzesi’nde Şahin Bey’in, Şehit Kamil’in mücadelesini görmesi lazım” diye konuştu.

“MİLLETİN AYNASI OLAN MİLLETİN MECLİSİ GAZİ ŞEHİR İÇİN ÖZEL OLARAK TOPLANIYOR”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, tarihten aldıkları güç ile geleceğe baktıklarını dile getirerek şu ifadelere yer verdi;
“Çok onurluyuz, çok gururluyuz. Yıl 1921, milletin aynası olan milletin meclisi Gazi Şehir için özel olarak toplanıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkanlığında Gazi Şehre ‘Ayıntab-ı Gazi’ denen özel bir oturum yapılıyor. İşte bu ecdadın, bu tarihin temsilcileri olarak onur duyuyoruz, şeref duyuyoruz. Bu geçmişten aldığımız ilhamla, ışıkla yolumuza devam ediyoruz. Gazilik cesaret ister, şehitlik iman ister. Gazilik kahramanlık ister, kahramanlık ölmek ve geri dönememek ister. O yüzden bizim bu aldığımız güç, 15 Temmuz’da Demokrasi Meydanı’nda yeniden göstermiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylemiş olduğu dahili ve harici düşmanların ne olduğunu o gece bu millet yeniden görmüş, 1921’deki ruhla Demokrasi Meydanı’na gelmiş, Kürdüyle Türküyle Alevisiyle Sünnisiyle hep birlikte tek bayrak, tek vatan, tek millet, tek devlet için el ele vermiştir. Biz 1921’i unutmadık. Geçmişimizi unutmadık. Biz sizin oyunlarınızı boza, tuzakları boza boza ilelebet yürüyeceğiz dedik. Evladının üzerindeki battaniyeyi alıp cephaneyi örten kadınları asla unutmadık. Nene Hatun’un temsilcileriyiz. Kara Fatma’nın temsilcileriyiz. Şehit Kamil’in, Şahin Bey’in temsilcileriyiz. Unutmayacağız, unutturmayacağız. 10 Ağustos’taki ekonomik saldırılara karşı işte bu kahraman iş dünyasının temsilcileri, milli savunma ile birlikte çarkları döndürdüler. İhracatımızı, ekonomimizi güçlü bir şekilde muhafaza ettiler. Bu coğrafyada güçlü olacağız. Bu coğrafyada binlerce yıllık geçmişimiz var, tarihimiz var. Bu coğrafyanın geleceği bizim ellerimizde. Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur. “

GÜNDEM
Bülent Öner
8.02.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin