GAZİANTEPLİLER ÖLÜMCÜL VİRÜSLE DANS EDİYOR!

GAZİANTEPLİLER ÖLÜMCÜL VİRÜSLE DANS EDİYOR!

Havaların ısınmasıyla evde izolasyona önem vermeyen vatandaşlar, maske-sosyal mesafe gibi hayati tedbirleri de ihmal edince vaka sayıları korkutan bir artış gösterdi. 9 ildeki ölümcül koronavirüs salgını alarm düzeyinde. Alarm veren illerin arasında ne yazık ki Gaziantep’te yer alıyor.

Gaziantep'te bugüne kadar 11 bin test yapıldı. Vakalar ise 750'e yükseldi. Koronavirüs nedeniyle 2.5 milyonluk nüfusa sahip Gaziantep'te 3 Nisan'da 49 vaka tespit edilmişti. Gaziantep Valisi Davut Gül, önlemlerin gevşetilmesi halinde sayının yükselmeye devam edeceğini belirterek vatandaşları uyardı.

KENTTE VAKA SAYISININ ARTMASINDAN KORKULUYOR

Gaziantep'te bugüne kadar 11 bin test yapıldı. Vakalar ise 750'e yükseldi. Koronavirüs nedeniyle 2.5 milyonluk nüfusa sahip Gaziantep'te 3 Nisan'da 49 vaka tespit edilmişti. Gaziantep Valisi Davut Gül, önlemlerin gevşetilmesi halinde sayının yükselmeye devam edeceğini belirterek vatandaşları uyardı. Alınan tedbirlere rağmen Batman, Kars, Uşak, Düzce, Gaziantep, Van, Adıyaman, Rize ve Zonguldak gibi illerde vaka sayıları alarm vermeye başladı. Bu iller için de sokağa çıkma yasağı kararı gelebilir.

CADDE VE SOKAKLAR İNSAN KALABALIĞINDAN GEÇİLMİYOR

Gaziantep Valiliği tarafından alınan tüm önlemlere rağmen kendi sağlığını hiçe sayan Gaziantepli vatandaşlar şaşkınlıkla izleniliyor. Gaziantep Valiliği de insan yoğunluğunun fazla olduğu özellikle sokağa çıkma yasağının ardından aşırı kalabalıkların oluştuğu Gaziler, Karagöz, İnönü ve Hoşgör caddelerinde bugünden itibaren maskesiz dolaşmanın yasaklandığını açıkladı. Gaziantep İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından Covid-19 salgınının önlenmesine yönelik bir dizi yeni tedbir alındı. Bu kapsamda kent merkezindeki ana çarşılar olarak bilinen Karagöz, İnönü, Gaziler ve Hoşgör caddelerinde maskesiz dolaşma yasağı getirildi.

KURALLARIN HİÇE SAYILDIĞI BİR KENTTE YAŞIYORUZ

algın süresince sessizliğini korunduğu Gaziantep'te, çarşı ve pazarlar eski günlerine dönmeye başladı. Güzel havayı da fırsat bilerek sokağa çıkma yasağı sonrasında kendini sokağa atan vatandaşlar, çarşı ve sokaklarda yoğunluk oluşturdu. Vatandaşların çoğunluğu yapılan uyarıları dikkate almayarak sokaklara akın ederken, özellikle de şehir merkezindeki en işlek caddeler havanın ısınmasıyla birlikte evden çıkan vatandaşlarla doldu. PTT ve banka şubelerinin önlerinde metrelerce kuyruk oluştuğu kentte sabah saatlerinden itibaren başlayan yoğunlukta vatandaşların sosyal mesafe kuralına uymadığı görüldü. Maskesiz dolaşmanın yasaklandığı Karagöz, Gaziler, İnönü ve Hoşgör caddelerinde de yine yoğunluk oluştuğu görülürken birçok kişinin ise sosyal mesafe kuralını ihlal ederek yan yana yürümesi dikkat çekti. Polis ve zabıta ekipleri tarafından bariyerlerle kapatılan caddelerin giriş noktalarında da maskesiz olan vatandaşların geçişine izin verilmedi. Bazı cadde girişlerinde vatandaşlar kendilerine ücretsiz verilen maskenin ardından çarşıya alındı. Maskesi olanların ateş ölçümleri yapıldıktan sonra alındığı Gaziler Caddesi'nde hafta sonu uygulanan yasağın ardından yoğunluk oluştuğu gözlemlendi. Maske zorunluluğu uygulamasının geç hayata geçirildiğini savunan vatandaşlar, salgının bir an önce bitmesi için alınan tedbirlere uyulması gerektiğini söyledi.

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
13.05.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin