Esnaf sahreleri sürüyor

Esnaf sahreleri sürüyor

Gaziantep’in kendine has geleneklerinden biri olan esnaf sahresi sezonu başladı. Ahilik teşkilatının bir uzantısı olarak varlığını sürdüren geleneğin, eski niteliğini barındırmadığı ileri sürüldü. İlgili odalar ise, bu geleneği yeni nesillere aktarmak için mücadele veriyor. Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, esnaf sahresinin önemine dikkat çekti.

Esnaf sahresi geleneğinin yalnızca Gaziantep’e özgü olduğunu dile getiren Küsbeoğlu; “1960’lı yıllardan bu yana devam ettiğine şahitlik ettiğim bir gelenektir. Ustaların her sene çıraklarını, kalfalarını alıp birlikte piknik yapmasını ve kaynaşmayı sağlayan bir tutumdur. Amaç hem dinlenmek hem de kaynaşmayı sağlayarak, birlik ve beraberliğe dikkat çekmektir’ diyerek esnaf sahresine verdikleri öneme dikkat çekti. Esnaf sahresi geleneğinin hala devam etmesinden dolayı mutluluk duyduklarını belirten, Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu; ‘Esnaf sahresinin günümüzde de devam etmesi bizi gururlandırsa da artık eskisi gibi kutlanmadığını söyleyebilirim. Eskiden amaç birliktelik içinde etkinliklerde bulunmaktı. Şimdi ise esnaf sahresi tatil gününe dönüştü. Ustalar çalışanlarına harçlık verip sahre gününü tatil ilan ediyor. Yani birlikte bir şeyler yapılmıyor, herkes kendi başına tatilini yapıyor. Bu esnaf sahresinin niteliğinin değiştiğini gösteriyor. Ama biz yine de böylesi günlere halkımızın sahip çıkmasından gurur duyuyor ve devamı için elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu bildiriyoruz’ dedi. Esnaf Sahresi günlerinde halkın mağdur olmaması için nöbetçi dükkan bırakıldığını belirten Küsbeoğlu; ‘Esnaf sahresi bizim örfümüzdür. Geçmişimizi yaşatan bir çalışmadır diye halkı mağdur etmek istemeyiz. Bu sebeple her semtte nöbetçi esnaf dükkanları bırakıyoruz’ şeklinde konuştu.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
19.07.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin