ESNAF “KRİZDE”

Koronavirüsle mücadele sürecinde işyerleri kapatılan çok sayıda esnaflar ekonomik sıkıntı içerisinde boğuşmaya başladı. İşyerleri kapalı olan esnaflar ve çalışanları bu süreçte destek bekliyorlar.
ESNAF “KRİZDE”

Pandemi döneminde salgının seyrinde görülen vaka artış nedeniyle Türkiye genelinde 20 Kasım'da bazı kısıtlamalar uygulanmaya başladı. Buna göre çok sayıda işyeri kapandı, saat 20:00'ye kadar çalışmasına izin verilen restoranlar paket servise geçti, yeme içme sektöründe çalışan pek çok işçi de ekonomik olarak zor durumda kaldı.

ESNAF KEPENK KAPATIYOR

Türkiye genelinde alınan koronavirüs tedbirleri kapsamında alışveriş yerleri, market, restoran, berber gibi iş yerlerine bugünden itibaren 20.00 ile 10.00 saatleri arasında kısıtlama getirildi. Kısıtlama saatinin gelmesi ile esnaf kepenk kapatıyor. Türkiye genelinde koronavirüs tedbirleri kapsamında, alışveriş merkezleri, market, restoran, berber gibi iş yerlerine bugünden itibaren 20.00 ile 10.00 saatleri arasında kısıtlama getirildi. Gaziantep’te yasak saati başladığı anda marketler, kuaförler ve kafeler müşterilerini uyarıp, iş yerlerini kapatmaya başladı. Restoranlar ise masa ve sandalyelerini kaldırarak, paket servis hizmeti vermeye başladı

ESNAF ÇARESİZ NE YAPACAĞINI BİLMİYOR

Gaziantep’te işyeri sahibi Mehmet Kaplan, salgının bir an önce bitmesini temenni ederek, yasaklara uyulması gerektiğini ifade etti. Oğuz, tüm işletmelere, yasaklara uymaları yönünde çağrıda bulunarak, "Yeni yasaklar başladı. İnşallah daha sağlıklı günlerde müşterilerimize daha iyi hizmetler veririz. Herkesin bu yasaklara uyması lazım. Aksi takdirde vaka sayıları ciddi oranda artar. İşlerimizi etkiliyor ama sağlık her şeyden önde geliyor" dedi. Kaplan sözlerini şu şekilde sürdürdü;

““Bizim en ağır yükümüz kira. Bu süreçte ne indirim ne de devletten bir destek alıyoruz. Vergiler, faturalar aynı şekilde devam ediyor. Elektrik faturalarındaki vergilerde indirim yapılabilirdi esnafı mağdur etmemek adına. Borcunu ödeyemedi diye elektrik saatlerini söküp aldılar esnafın. Açık olduğumuz süreçte çalışanlarımızın maaşlarını ödedik, şimdi ödeyemiyoruz. Kısa çalışma ödeneğine başvuracağız. Herkes ekstra bir şeyler yapmaya çalışıyor. Dolayısıyla bir çıkmazın içerisindeyiz. Bırakıp gitsen gidemiyorsun, çünkü çok borç var. Kalsak nasıl bir süreç bekliyor bizi, onu hiç bilemiyorsun. Bir bilinmezin içindeyiz herkes gibi.”

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
29.11.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin