ENGELLİLER İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

ENGELLİLER İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

Türk Kızılay'ı Gaziantep Şubesi ve Gaziantep Toplum Merkezi işitme engelliler için düğmeye bastı. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Ali Süzer Özel Eğitim Meslek Lisesi'nde işitme engelli öğrencilerle bir araya gelen Kızılay Gaziantep Şube Başkanı Nihat Yıldırım ve Başkan Yardımcısı İslim Arıkan, öğrencilere algılarını kolaylaştıracak teknolojiyi ikinci dönemde hayata geçirecekleri müjdesini verdi. Özellikle çağrı butonları ve alarm butonları yapılacak olan sistemle öğretmen ve öğrenci buton yardımıyla haberleşebilecek. Ayrıca sınıfta, masada, koridorda ve dışarıda görsel alarmların da, akıllı tahtaların da olacağı sistem ikinci dönemde eğitim hayatına kazandırılmış olacak. 

İŞİTME ENGELLİLER İÇİN AKILLI TAHTA GELİYOR

Türk Kızılay'ı Gaziantep Şube Başkanı Nihat Yıldırım, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında engelli bilincini arttırmak amacıyla faaliyette bulunduklarını kaydetti. "Türk Kızılay'ı Gaziantep Şubesi ve Gaziantep Toplum Merkezi'nin ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında öğrencilerimizi ziyaret edip ihtiyaçlarını gidermek istedik" diyen Yıldırım, "Ayrıca ihtiyaçları olan akıllı tahta konusunda da ihtiyaçlarını gidereceğiz" dedi. Yıldırım, "Öğrencilerimize atkı, bere gibi kışa yönelik hediyeler de verdik. Amacımız engellilerle bir arada olmak, onları unutmamak, eğitimlerine katkıda bulunmak ve sosyal hayatlarını kolaylaştıracak imkanlar oluşturmak" ifadelerine yer verdi.

TEKNOLOJİDEN ÖNCE ENGELLİLER FAYDALANMALI

Türk Kızılay'ı Gaziantep Şube Başkan Yardımcısı İslim Arıkan da hızla gelişen teknolojinin özellikle engelliler için lazım olduğuna vurgu yaptı. "Teknoloji hızla gelişiyor. Önemli olan o teknolojinin başta onların hayatına dokunmasını istiyoruz" diyen Arıkan, "Bu anlamda da okulumuzda onların hayatını kolaylaştıracak teknolojik alt yapının oluşturulması için bileşenlerimizle birlikte çalışmalar yapacağız. Çünkü teknolojiden önce engelli vatandaşlarımız faydalanmalı. Sevgide, sahiplenmede ve yardımda Kızılay olarak her zaman onların yanında olduk. Olmaya da devam edeceğiz" dedi.

ÇAĞRI PROJELERİ HAYATA GEÇECEK

Vaat vermeye değil uygulamaya geldiklerini belirten İslim Arıkan, "Ali Süzer Özel Eğitim Meslek Lisesi'nde özellikle çağrı noktasında projeleri hayata geçireceğiz. Özellikle çağrı butonları, alarm butonları yapılacak. Öğretmen masasında, ögrenci masasında çağrı butonu, alarm butonu, sınıflarda, koridorlarda, bahçede görsel alarmların olduğu teknolojik sınıflar olacak. Öğrenme alışkanlığını öğreten yazılımlar, oyunlaştırılmış yazılımlar da hayata dahil olmalarını hızlandıracak. Görsel onlar için önemli. İkinci dönemde hayata geçireceğiz" diye konuştu.

ÖĞRENCİLERİN ANLAMA KAPASİTESİ ARTACAK

Ali Süzer Özel Eğitim Meslek Lisesi Müdürü Mustafa Tumay ise duygularını şu ifadelerle dile getirdi: "Proje için çok teşekkür ediyorum. Amacımız öğrencilerin okul hayatı devam ederken sosyal yaşantıyla da bütünleşmesini sağlamak. Bizim öğrencilerimiz genelde görerek öğrendiği için akıllı tahtanın bize çok faydası olacak. Çünkü işaret dilinde bazı şeylerin karşılığı yok. Karşılığı olmadığı için bazı kavramları anlatmakta zorlanıyoruz. O yüzden resim ve görsellerle desteklemek gerekiyor. Bu projeyle de görsellik destekleneceği için öğrencilerin anlama kapasitesi artacak."

NARİN DEMİRCİ

GÜNDEM
Haber Merkezi
3.12.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin