DOĞALGAZ KULLANIMI YÜZDE 60’A ULAŞTI

Gaziantep genelinde doğalgaz kullanımında önemli artış gözlendi. Buna rağmen kış aylarda kömürle ısınan ev sayısı ile kentin yüzde 40’ını kapsıyor.
DOĞALGAZ KULLANIMI YÜZDE 60’A ULAŞTI

Havaların iyice soğumaya başladığı bugünlerde Gaziantepliler yakacak derdine düştü. Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin istatistiklerine göre kent genelinde doğalgaz kullanımı yüzde 60 oranına yükselirken kömürle ısına mesken ise yüzde 40 olarak tespit edildi. Alternatif temiz yakıtın kullanımının zorunluğu hale geldiği kentte bu kış denetimler daha da fazla olacak.

GAZİANTEP’TE 29 AYRI NOKTADA ÖLÇÜM YAPILIYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden edinilen bilgiye göre 2015 yılından bu yana temiz havanın korunmasına yönelik olarak 29 ayrı noktada ölçümler devam ediyor. Yapılan açıklamada, “30 Ekim 2018 tarihine kadar Şahinbey, Şehitkâmil ve Nizip İlçe Merkezlerindeki mahallelerde doğalgaz hattının ulaştığı bölgelerde katı ve sıvı yakıt kullanımını sonlandırarak alternatif temiz yakıt kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Ayrıca yeni yapılacak binalarda ruhsat aşamasında alt yapının uygun olduğu yerlerde alternatif temiz yakıt kullanımının zorunlu hale getirilmiştir. Alınan kararın İlimizdeki yansımalarını izlemek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığının on-line ölçüm istasyonlarının yanında; 2015 yılından itibaren her yıl kış döneminde 29 noktada ölçüm çalışmaları yapılmaktadır” denildi.

KÖMÜR DENETİMLERİ ARALIKSIZ BİR ŞEKİLDE SÜRÜYOR

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;
“Alternatif temiz yakıt kullanımına yönelik; vatandaşlara, site yönetimlerine, Mahalle Muhtarlarına çeşitli bilgilendirme toplantıları yapılmıştır. 2015 yılında Gaziantep genelinde doğalgaz kullanım oranı yüzde 33 iken 2019 yılında bu oran yüzde 60’a ulaşmıştır. Şehrimize giren tüm katı yakıtlar (kömür, odun ) Gaziantep Mahrukatçılar Odası girişinde bulunan Zabıta Kontrol noktasında teknik elemanlarımız tarafından kontrol edilmekte ve şüpheli yakıtlardan numune alınarak analize gönderilmektedir. Standartlara uygun olmayan yakıtlara el konularak idari para cezası uygulanmakta ve uygun olmayan yakıtlar Gaziantep Valiliği yediemin deposunda muhafaza altına alınmaktadır. Hava kalitesi parametrelerini anlık olarak https://www.havaizleme.gov.tr/ sitesinden takip edilebilmektedir.”

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
7.11.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin