DOĞAL FELAKET GİBİ

Gaziantep’te kar yaşının ardından kentte uzun süre elektrikler kesildi. Kar yağışının ardından yaşanan tek sorun bu değildi. Kar yağışı ve şiddetli rüzgar nedeniyle parklarda onlarca ağaç yerinden söküldü, dalları kırıldı.
DOĞAL FELAKET GİBİ

Kar yağışının ardından kentin önemli bölümünde elektrik kesintisi yaşandı. Yaşanan elektrik kesintisinin ardından şiddetli rüzgar nedeniyle parklarda onlarca ağaç ya yerinden söküldü ya da dalları kırıldı. Parklarda yer alan yürüme alanları kırılan ağaç dalları nedeniyle yaya trafiğine kapandı. Belediye ekipleri kırılan ağaç dallarını toplamak için çalışma başlattı.

100. YIL ATATÜRK KÜLTÜR PARKINDA FELAKET GÖRÜNTÜLERİ

Yaşanan kar yağışının ardından kentte yer alan yeşil alan ve parklarda ki manzara korkunçtu. Parklarda yaşanan bu görüntü karşısında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ekipleri temizlik çalışmalarını başlattı. Gaziantep’te başlayan yoğun kar yağışının ardından enerji nakil hatları zarar görmüştü. Kentte yaşanan elektrik kesintileri üzerine alarma geçen ekipler, metrelerce yükseklikteki elektrik direklerinde çalışma başlatmışlardı. Bu çalışmalara rağmen kentte bazı bölgelerde elektrik kesintileri yaşanmaya devam etti. Diğer yandan parklarda şiddetli rüzgar ve kar yağışı nedeniyle yerinden sökülen veya dalları kırılan ağaçlar nedeniyle temizlik çalışmaları halen sürüyor. Şehrin önemli bölümünde ana alterlerde kırılan ağaç dalları enerji nakil hatlarına zarar verdi. Elektrik kesintilerinin bundan kaynaklı olduğuna dikkat çeken yetkililer onarım çalışmalarının aralıksız bir şekilde sürdürüldüğüne dikkat çektiler.

AĞAÇLAR BUDANDI, ELEKTRİK DİREKLERİ TAMİR EDİLDİ

İhbarlar üzerine harekete geçen Toroslar EDAŞ ekipleri, kar yağışı ve dondurucu soğuk havaya rağmen zarar gören kablo, elektrik direği ve trafoları tamir etmek için yola çıktı. Metrelerce yükseklikteki direklere tırmanan ekipler, elektrik nakil kablolarına temas eden ağaçları budadı. Çalışmaların ardından kentin elektirik kesintileri yaşanan bölgelere enerji aktarımına başlandı. Gece gündüz çalışarak arızalara müdahale eden Toroslar EDAŞ'tan yapılan yazılı açıklamada, "Gaziantep ilimizde dün akşam saatlerinde başlayan ve şiddetini artıran yoğun kar yağışı sebebiyle Merkeze bağlı Şehitkâmil ve Şahinbey ilçelerinin bir bölümü ile Nizip, İslahiye, Oğuzeli ve Araban ilçelerinin bazı bölgelerine kısmi olarak enerji verilememektedir. Elektrik kesintisinde, yoğun kar yağışı ile buzlanmanın enerji nakil hatlarına verdiği zarara ek olarak, kar yükü nedeniyle hatların üzerine devrilen ağaçlar etkili olmaktadır. Hava şartlarının enerji hatları üzerinde oluşturduğu hasar Toroslar EDAŞ ekipleri tarafından tespit edilmiş, kesintiden etkilenen müşterilerimize en kısa sürede enerji sağlamak için arıza giderme ve tekrar enerji verme çalışmaları yürütülmektedir. Gece oluşan arızaların bir bölümü ekiplerimizce an itibariyle giderilmiş ve enerji verilmiştir. Çalışmalar kapsamında, kriz masası oluşturularak yerel otoritelerle kurulan işbirliği devam etmekte olup, sahadaki ekiplerin sayısı 7/24 esasına göre en üst düzeye çıkarılmıştır. Toroslar EDAŞ ekipleri olarak, kesinti yaşanan bölgelerde en kısa sürede enerji hizmeti sağlamak için var gücümüzle çalıştığımızı belirtir, müşterilerimizin tüm taleplerini, Toroslar Mobil 186 Uygulaması veya 186 Çağrı Merkezimiz üzerinden iletebileceklerini hatırlatırız” ifadelerine yer verildi.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
20.01.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin