DAHA ETKİN MÜCADELE İSTENİYOR

Gaziantep genelinde havaların ısınmasıyla birlikte sinek türleri vatandaşları canlarından bezdirir duruma geldi
DAHA ETKİN MÜCADELE İSTENİYOR

Yeşil alanlarıyla dikkat çeken Kavaklık Mahallesi başta olmak üzere birçok mahallenin son haftalarda ki en önemli sorunu sivrisinek oldu. Mahalle muhtarlarının önemli bölümü sinekle mücadelede beklenen formu gösteremeyen yetkililerden daha etkin mücadele örneğini göstermesini bekliyor.

ATATÜRK KÜLTÜR PARKINDA ÇALIŞMALAR YOĞUNLAŞMALI

Kentin merkezi bölgeleri arasında yer alan Kavaklık Mahallesi 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı’nın tam ortasında yer alıyor. Diğer yandan yine kentin en önemli yürüyüş parkurları ve spor alanlarının yer aldığı Kavaklık Parkı’nda insan sirkülasyonunun oldukça fazla olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, mahallenin uzun yıllar farelere karşı mücadele verdiğine dikkat çekiyorlar. Vatandaşlar, “Farelerden zor bir süreçten geçsek te kurtulduk ama sivrisineklerden kurtulamıyoruz. Sadece bu bölge değil kent genelinde sinekle mücadelenin tam olarak yapıldığına inanmıyoruz. Bölgede yer alan Kavaklık Parkı her gün binlerce insanı ağırlayan bir alan. İnsanların sabah yürüyüşü ve sporu yapabilmek adına tercih ettiği Kavaklık Parkı’nda bırakın sosyal faaliyetleri gerçekleştirmeyi oturup dinlenme şansınız bile sineklerin yüzüne kalmadı” diye konuştular.

“HER YIL AYNI İLACI MI KULLANIYORLAR?”

Vatandaşlar, sinekle mücadele işinin ilçe belediyelerinden alınmasının ardından Büyükşehir Belediyesinin ilaçlama çalışmalarını sürdürdüğünü anlattılar. İlaçlama çalışmalarında son birkaç yıldır aynı ilacın kullanılmasından dolayı sinekle mücadele etkin olunamadığına dikkat çeken vatandaşlar şu ifadeleri kullandılar;
“Sinekle mücadelede eski yönteme dönülerek ilçe belediyelerinin de etkin şekilde çalışmalara katılması gerekir. Diğer yandan ilaçlama çalışmalarını yıllardır sürdüren Büyükşehir Belediyesi her halde her yıl aynı ilaçları kullanıyor. Bundan dolayı da sineklerin bağışıklığı artıyor ve sonradan yapılan ilaçlama çalışmalarında bile etkisi kalmıyor. Bu nedenle yapılan çalışmalarda ilaçların değiştirilmesi ve her yıl daha değişik ve etkin ilaçlama yöntemlerinin ortaya konması gerekiyor. Ancak bu şekilde kent genelinde sinekle mücadelede etkin olunabilir ve vatandaş memnuniyeti yaratılabilir.”

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İSE İLAÇLAMA ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Sıcakların artmasıyla özellikle yeşil alan ve parklarda çoğalan, havada uçan üvez, yakağan ve sivrisineklere yönelik ilaçlama çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu kapsamda her mahalle haftada 2 kere ilaçlanıyor, ilaçlamalar gece ve gündüz olmak üzere rüzgarsız havalarda yapılıyor. Mahalle muhtarlarının bilgisi dahilinde gerçekleştirilen ilaçlamaların yapıldığı araçlar, takip sistemiyle merkezden kontrol ediliyor. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi tarafından 9 İlçede 43 araç-makine ve 95 personel ile halk sağlığını korumak için karasinek ve fare mücadelesine de devam ediliyor. İlaçlama çalışması kapsamında durgun sular, foseptikler, gübrelikler, rögarlar, inşaat alanları, dere yatakları, çöp konteynırları, çöp toplama istasyonları, harabe evler gibi sineklerin üreme ve konaklama noktaları her 15 günde bir ilaçlanıyor. Kışlak larva ve uçkun çalışmaları yıl boyu devam ediyor.

İlaçlamayla ilgili şikayeti olan vatandaşlar, 153 hattını ve 329 00 05 nolu telefonu arayarak yardım isteyebilirler.

GÜNDEM
Bülent Öner
9.06.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin