"Çocuklarımız okullara aç gidiyor"

Birtek-Sen Genel Sekreteri Mikail Kılıçalp, "Açlık sınırı 7.245 TL’ye çıkarken 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı ise 23.600 TL olarak açıklandı. Elektrik, su, kömür, ev kirası, ulaşım, temel gıda maddeleri hız kesmeden zamlanmaya devam ediyor.
"Çocuklarımız okullara aç gidiyor"

Kılıçalp düzenlediği basın toplantısında şu ifadelere yer verdi;
"Ekonomik kriz derinleşiyor, işçi ve emekçilerin ekmeği küçülüyor. TÜRK-İŞ’in 2022 Eylül ayı için açıkladığı açlık ve yoksulluk sınırı verilerine göre bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti 9.470 TL’ye ulaştı. Açlık sınırı 7.245 TL’ye çıkarken 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı ise 23.600 TL olarak açıklandı. Elektrik, su, kömür, ev kirası, ulaşım, temel gıda maddeleri hız kesmeden zamlanmaya devam ediyor. Bunlar sürerken diğer yandan da işsizlik olabildiğince artmaya devam ediyor. Sadece Antep’te son 3 ayda 20 binden fazla işçi işten çıkarıldı. Çalışmaya devam eden işçiler ise açlık sınırının da altında ücretlerle çalışmaya mahkûm ediliyor. Yani işsizlik, açlık, yoksulluk derinleşiyor. Bütün bunların üzerine yeni eğitim-öğretim döneminin başlaması işçi ve emekçiler açısından yeni sorunları da beraberinde getirmiş oldu. Kırtasiye ve giyim masrafları cep yakmaya devam ediyor. Okullardan fotokopi, spor, temizlik, güvenlik adı altında velilerden paralar toplanıyor."
Kılıçalp sözlerini şu şekilde sürdürdü;
"Artan masraflar, çocuklarımızın beslenmesinden kısmak zorunda bırakıyor. Gıda ürünlerine yapılan zamlar, kantin fiyatlarındaki artışlar yüzünden çocuklarımız okulda ya yarı aç ya da aç bir şekilde eğitim görmek zorunda kalıyor.  Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü 6-12 yaş grubunda yer alan okul çağı çocuklarının sağlıklı ve dengeli beslenmesine ilişkin raporu da sağlıklı ve dengeli beslenmenin çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimindeki önemine vurgu yapıyor. Bu yaş grubundaki bir çocuğun dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için günlük 3 ana öğün ve 2 ara öğünden oluşan çeşitlendirilmiş menülerin maliyeti ortalama 1540 TL olarak açıklandı. Artık inandırıcılığını tamamen kaybetmiş olan TÜİK’e göre bile yıllık gıda enflasyonunun yüzde 90,25’e ulaşması karşısında 5500 TL asgari ücretle geçim sağlamaya çalışan milyonlarca işçi bu maliyeti nasıl karşılayacak? Bakanlık ve hükümet işte bu sorunun yanıtını vermiyor.  Çocuklarımızın beslenme sorununu çözmek için kaynak var! Ancak hükümet, öğrencilerin nitelikli eğitim almasının temel koşullarından olan beslenme sorununu çözmek yerine patronların milyarlarca liralık vergi borçlarını siliyor; yandaş şirketlere kaynak aktarıyor; milli eğitim bakanlığına ayrılması gereken ödenekleri özel okullara, tarikatlara, cemaatlere hibe ediyor."

GÜNDEM
Bülent Öner
29.09.2022

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin