ÇİFTÇİNİN BORCU YAPILANDIRILACAK

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy, kooperatif...
ÇİFTÇİNİN BORCU YAPILANDIRILACAK

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy, kooperatif ortaklarının borçlarının yapılandırma sürecinin başladığını, borçlarını yapılandırmak isteyen ortakların kısa süre içerisinde kendilerine başvurmaları gerektiğine dikkat çekti. Akosoy, borçların 4 yıllık vade ile yapılandırılacağını açıkladı.

ÇİFTÇİLERE YENİ BİR FIRSAT

“Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarının borçlarının yapılandırılmasına ilişkin olarak 2017 yılında yeni bir fırsat getirildi. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarının borçlarının yapılandırılmasına ilişkin olarak 6824 sayılı Kanun 8 Mart itibariyle yürürlüğe girdi ve ilgili uygulamadan yararlanmak isteyen ortakların yapılandırma başvuruları alınmaya başlanacak” şeklinde konuşan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan kanun kapsamında 08 Mart 2017 tarihinde başlayan başvurular ile yapılandırılacak olan ortakların borçları ise 31.12.2016 tarihi itibariyle ortakların takip hesaplarında izlenen kredi alacakları olacak. Tarım Kredi Kooperatifi 2017 Borç Yapılandırması binlerce kooperatif ortağının kredi borçları yüzde 5 faiz oranları uygulanarak 4 yıllık vade ile yapılandırılacak isterlerse tek seferde borçları kapatan ortakların sicilleri de uygulama kapsamında temize çekilecek” diye konuştu.

BORÇLAR 14 YIL SONRA YENİDEN YAPILANDIRILACAK

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Devlet destekli olarak Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarının borçları 14 yıl sonra yapılandırma imkanının getirilmesi Tarım kredi kooperatifi ortaklarını ve üyelerini sevindirdi. Uygulama ile kredi borcu bulunan 34 bin Tarım Kredi Kooperatifi Ortakları için yapılandırma imkanı getirildi. Yapılandırma uygulaması ile ortakların 31.12. 2016 tarihi itibariyle takip hesaplarındaki kredi alacakları 4 yıl boyunca yüzde 5 faiz oranı ile taksitlendirilerek yapılandırılacak. Hesaplanan borçlar bir defada ödenebileceği gibi yüzde yirmisi peşin olarak da kapatılabilecek geri kalanı 4 yıllık yüzde 5 faiz oranı uygulanarak taksitler halinde kapatılabilecek. Tarım Kredi Kooperatifi ortakları 08.03.2017’den itibaren 3 aylık süre içerisinde bağlı bulunduğu ve ortağı olduğu Tarım Kredi kooperatiflerine ve Kooperatife bağlı olan hizmet bürolarına yapılandırma için başvuruda bulunabilirler. Devlet destekli olarak uygulamaya konulan Tarım Kredi Kooperatifleri borç yapılandırmasından vadesi geçmiş borcu bulunan binlerce ortak yararlanabilecek.”

YÜZDE 5 FAİZ ORANI UYGULANACAK

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarının kredi borçlarının yapılandırılması uygulamasında ortaklara yüzde 5 faiz oranı uygulanacak. Yine yapılandırılacak olan borçların esas tutarın belirlenmesinde ve taksitlendirmeye ilişkin faiz işlemlerinde, ortakların yüzde 6 oranındaki faiz ise Hazine Müsteşarlığı tarafından karşılanacak. Vadesi geçmiş borçlar nedeniyle bankalardan finans erişimi önünde engeller bulunan ve kredi kullanamayan ortaklar en geç 27 Temmuz 2017 tarihine kadar bir defada borçlarını kapatmak için başvuru yapmaları veya yapılandırma için başvuru yapmaları halinde Kooperatifteki olumsuz sicilleri de düzeltilecek temizlenecektir. Ortaklar için af niteliğinde olan yapılandırma imkanından yararlanmak isteyen kredi geçmişi bozuk olan ortaklar en geç 27 Temmuza kadar Kooperatiflerine veya hizmet bürolarına peşin ödeme veya yapılandırma için başvuru yapmaları gereklidir. 2007 çıkarılan sorunlu kefilliklerin çözümü kanunu kapsamı 31.12.2007 tarihinden, 31.12.2017 tarihine çekilerek esnetilmiştir. Böylece 2004 ve daha eski vadeli borcu bulunan kefillerin kendi borçlarını 31.12.2017 tarihine kadar ödemeleri ya da yapılandırmaları halinde kefillikten doğan sorumlulukları kaldırılacaktır. Sizde Tarım Kredi Kooperatifi ortağıysanız;  Tarım Kredi Kooperatifi  2017 Borç Yapılandırması başvurularınızı Kooperatiflere ve hizmet bürolarına giderek başvurularınızı hemen yaparak kredinizi yapılandırma ve kooperatifteki vadesi geçmiş borçlar yüzünden oluşan kötü sicilinizi temize çekme imkanından yararlanabilirsiniz.”

ÖZEL HABER
Kubilay Han Demir
19.03.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin