CHP’Lİ YÖNETİM TOPUN UCUNDA

31 Mart yerel seçimlerinin ardından CHP Genel Merkezi seçimlerde başarı elde edemeyen il ve ilçe yönetimlerini masaya yatırıyor.
CHP’Lİ YÖNETİM TOPUN UCUNDA

CHP yönetimi olağan kurultay sürecinde parti örgütünde yenilenme yapacak. CHP’nin olağan kongre takviminin eylül sonunda açıklanması, ekim başından itibaren ilçe ve il kongrelerinin başlaması planlanıyor. CHP, 2020’deki olağan kurultay süreci kapsamında parti örgütünde “yenilenmeye” hazırlanıyor.

YEREL SEÇİMLERDE CHP GAZİANTEP’TE BAŞARI GÖSTEREMEDİ

CHP Gaziantep’te 31 Mart yerel seçimlerinde her ne kadar da taşra 2 ilçe belediyesini kazansa bile Büyükşehir ve merkez ilçelerde beklediği başarıyı yakalayamadı. Gaziantep’te İyi Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ejder Demir’i destekleme kararı alan Cumhuriyet Halk Partisi merkez 3 ilçede ise gösterdiği adaylarıyla başarıyı yakalayamadı. Seçime kısa bir süre kala başarılı çalışmaları ve uygulayacağı projelerle göz dolduran, CHP İl Başkanı Melih Meriç’in görevini bırakması ile yerine Lütfi Demir’i atayan genel merkez başarısızlıkta ki en büyük rolü üstlendi. Lütfi Demir yönetiminde yerel seçimlere giden Cumhuriyet Halk Partisi belediye başkanlıklarında olduğu kadar meclislerde de istediği başarıyı elde edemedi.

MECLİS ÜYESİ ADAYLARI TARTIŞMALI TOPLANTILARLA BELİRLENDİ

Belediye meclislerinde ortaya koyduğu aday listelerle büyük tepki çeken Cumhuriyet Halk Partisi il ve ilçe yönetimleri yine seçimin kaybedilmesinde etkili oldu. Ağır hakaretlerin yaşandığı toplantılarda belirlenen meclis üyesi aday listeleri saha çalışmalarında etkili olamadı. Seçimlerin ardından meclislerde sayısal olarak etkisiz kalan Cumhuriyet Halk Partisi’nde Gaziantep il ve ilçe yönetimleri parti genel merkezinde yapılacak olan toplantılarda masaya yatırılacak. Muhtemel görevden alınacak il ve ilçe yönetimleri arasında Gaziantep’in adı ilk sırada yer alıyor. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, yerel seçim kampanyasında uygulanan “CHP’ye oy vermeyen kesimlere açılma” stratejisinin devam etmesi gerektiğini belirterek, “CHP, yerel seçimler öncesinde ortaya konulan anlayışı daha ileriye götürecek kadrolarla yoluna devam edecek” dedi.

OĞUZ KAAN SALICI HAREKETE GEÇTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarının ardından 16-17-18 Ağustos’ta 81 il başkanıyla bir araya gelecek, ekim başında ise milletvekillerini toplayacak. Yerel seçimlerde ilk olumlu sonuçlarını veren “CHP’ye oy vermeyen kesimlere açılma” stratejisinin sürmesini hedefleyen Kılıçdaroğlu, partinin yeni dönem politikalarını belediye başkanlarının ardından il başkanlarına da anlatacak. Bu arada CHP yönetimi bir yandan da 2020 başında yapılması planlanan olağan kurultay kapsamındaki ilçe ve il kongrelerine hazırlanıyor.

GÜNDEM
Bülent Öner
15.08.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin