Bu uyarıları dikkate alın!

Bu uyarıları dikkate alın!

Gaziantep Şoförler Odası Başkanı Ünal Akdoğan, kent genelinde 112 taksi durağının yer aldığını ve bu taksi duraklarında 2 bin 287 aracının çalıştığını söyledi. Akdoğan, bu rakamların Gaziantep için bugün için yeterli olduğunu belirtti.

Mevcut taksi duraklarının kent nüfusuna göre bugün için yeterli olduğuna dikkat çeken Gaziantep Şoförler Odası Başkanı Ünal Akdoğan, şu an için duraklar ile duraklarda çalışan araçların yeterli olduğunu anlattı. Akdoğan açıklamasında, “Gaziantep’te mevcut taksi duraklarının ve bu duraklarda çalışan araçların kent nüfusuna göre yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Fakat ilerleyen yıllarda artan nüfus ve büyüyen kent dokusu görülürse yeni taksi durakları ve araç sayıları artırılabilir” diye konuştu.

“KIŞ AYLARINDA ARAÇ BAKIMINI YAPTIRIN”

Kış aylarında araç bakımlarının zamanında yaptırılmasını isteyen Gaziantep Şoförler Odası Başkanı Ünal Akdoğan, “Kış lastiği: üzerinde M+S işareti bulunan ve 7 C derecenin altındaki sıcaklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçer. Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile karayolu taşıma yönetmeliği uyarınca ?A? türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur. Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur. Ticari kamyonet, minibüs veya türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerin tüm lastikleri ile yarı römork ve römorkların frenleme tertibatı bulunan dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur. 
Her yılın 1 Aralık’ı takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemle ve varsa Bakanlıkça belirlenen artırımlı sürelerle sınırlı olmak üzere şehir içi taşımacılıkta kış lastiği uygulanması ile ilgili hususlar ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenir ve uygulanır. Bu illerde bulunan yol kenarı denetim istasyonlarında bu husus dikkate alınır? Denilmektedir. Kış gelmeden ticari ve hususi araçlarında sanayi sitesinde araçların kışlık bakımı yapılması; özellikle kış girmeden sürücülerin ön takım ve rot ayarları, yağ değişimi, antifriz kontrolü eğer eksik çıkarsa muhakkak antifriz ilave edilmesi. Bunun yanında araçların cam sularına muhakkak donmayan cam suyu daha sonra aracın genel bir kontrolü, fren, balata, alt takımlar ve rot başları kontrol yapılırsa kışın daha güvenli ve rahat edilir. Vatandaşlarımızdan kış aylarında toplu taşıma araçlarını tercih etmeleri menfaatlerine olup kışın uzun yola çıkacak olan vatandaşlarımıza araçlarında battaniye, el feneri, zincir bulundurmaları kendi menfaatlerine olup kazasız, belasız ve sorunsuz kış aylarını geçirmek dileğiyle, hatırlatılması bizden uyması şoförlerden güvenli yolculuk için emniyet kemeri takılması bir can demek bizim için bir can değerlidir. Hayırlı kazançlar ve hayırlı yolculuklar dilerim” şeklinde konuştu.

HABER//AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
3.12.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin