“BİZİ AÇLIĞA MAHKÛM ETTİLER”

Gaziantepli müzisyenler başta olmak üzere davulcular koronavirüs tedbirleri kapsamında aylardır ekmeğe muhtaç hale geldiler.
“BİZİ AÇLIĞA MAHKÛM ETTİLER”

Koronavirüsle mücadele sürecine düğünlere yönelik yapılan düzenlemeler nedeniyle çoğunluğu müzisyen olmak üzere binlerce çalışan ekonomik olarak sıkıntı içerisine girdi. 81 İl Davulcu Aşiretler Derneği Başkanı Mahmut Karalar, son düzenlemeler nedeniyle müzisyenler ile davulcuların iş yapamadığını ve ekmeğe muhtaç hale geldiklerini anlattı. Gaziantep’te 10 binin üzerinde davulcunun bulunduğuna dikkat çeken Karalar, davulcu esnafının açlığa mahkum edildiğini açıkladı.

“PERİŞAN DURUMDAYIZ”

Pandemi süreci nedeniyle yasaklanan düğünler yeni normalleşme süreci kuralları çerçevesinde başladı. Düğünlerin yapılacak olması tüm yasakları tamamen ortadan kaldırmadı. Düğünlerde sadece orkestraya izin verilmesi, davulcuları halk tabiriyle kirveleri zor durumda bıraktı. Tüm geçimini düğünlerde şaba geleneğini icra ederek kazanan davulcu ve zurnacılar duruma isyan etti. 81 İl Davulcu Aşiretler Derneği Başkanı Mahmut Karalar, kent genelinde 10 binin üzerinde davulcunun bulunduğunu anlattı. Davulcuların pandemi sürecine işsiz kaldıklarını ve kazançlarının kesildiğini anlatan 81 İl Davulcu Aşiretler Derneği Başkanı Mahmut Karalar, “10 binin üzerinde davulcu ile zurnacı var. Barış, Ünaldı, Hacıbaba, Yukarıbayır, Cumhuriyet ve Hoşgör Mahallelerinde yoğun olarak davulcu ve zurnacı yer alıyor. Ekmek paralarını düğünlerde çaldıkları davul ve zurna karşılığında kazanan binlerce kişi açlıkla karşı karşıya kaldı. Bu insanların geçimlerini sağlamak için ekonomik desteğe ihtiyaçları var. Biz dernek olarak elimizden geleni yapıyoruz ama yetersiz kalıyor” diye konuştu.

DÜĞÜNLERDE DAVULLARA İZİN YOK

Atadan, dededen kalan kültür mirasına sahip çıkan ve bu kültürle para kazanan davulcular 2020 Mart ayında başlayan Koronavirüs salgını nedeniyle hanelerinin geçimini sağlamakta güçlük çekiyor. Yetkililere seslenen davulcular üç gün süren düğünlere izin verilmesi gerektiğini, bu sayede sosyal mesafe kurallarına uyarak gelen misafirlerin bir güne değil üç güne bölüneceğini belirtildi. 81 İl Davulcu Aşiretler Derneği Başkanı Mahmut Karalar açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
“Bizim zurnamız, davulumuz susarsa bizim karnımız doymuyor. Başka bir ek gelirimiz yok, maaşımız yok, sigortamız yok, düğünden başka gelirimiz yok. Düğünlere açılacak diye umutla bekledik. Düğünler açıldı bu sefer davul zurna yasak. Davullu olunca şabalı oluyormuş biz buna çare buluruz, paraları zarfa koyarız bir önlem alırız.”

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
4.03.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin