Başkan adaylarına taş çıkartıyorlar!

Başkan adaylarına taş çıkartıyorlar!

Gaziantep seçim çevresinde 31 Mart yerel seçimlerinde 5 binin üzerinde muhtar adayı seçilebilmek için yarışıyor. Belediye başkan adaylarına taş çıkartırcasına çalışmalarını titiz bir şekilde sürdüren muhtar adaylarının en büyük hayali ise seçim bölgelerinde seçimi kazanmak.

HİÇ BİR MASRAFTAN KAÇINMIYORLAR

En az belediye başkan adayları kadar seçim çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdüren muhtar adaylarının en büyük hedefleri ise mahallelerinde seçimi kazanabilmek. Son yıllarda özlük haklarının artırılması nedeniyle büyük ilgi gören köy ve mahalle muhtarlığı maaşı ve avantajlarıyla dikkat çekiyor. Seçim bütçelerini bile oluşturan muhtar adaylarının bazıları belediye başkan adayları kadar harcama yapabiliyor. Kentin dört bir tarafında direk reklamlarıyla dikkat çeken muhtar adayları kapı kapı dolaşarak kendilerine destek istiyorlar.

KENT GENELİNDE 5 BİN MUHTAR ADAYI SEÇİM BÖLGELERİNDE YARIŞIYOR

31 Mart yerel seçimlerinde köy ve mahalle muhtarlığı için yarışacak isimlerin seçim çalışmaları sürüyor. Çalışmalar çerçevesinde yasak olmasına karşın birçok muhtar adayı propaganda çalışmalarını cadde ve sokaklara astıkları döviz ve afişlerle sürdürüyorlar. Seçim yasakları çerçevesinde uyarılan muhtar adaylarının önemli bölümü bu yasağa uyarken diğer yandan bazı adaylar ise yasak karşısında diretiyorlar. Kıran kırana geçen muhtarlık seçimleri öncesinde sadece Akkent Mahallesi’nde 60’a yakın muhtar adayı olduğu ifade ediliyor.

MUHTARLARA AFİŞ, DÖVİZ VE PANKART YASAĞI VAR AMA DİNLEYEN YOK

1 Ocak 2019 tarihi itibari ile yerel seçimlerin startı verilmiş oldu. 2 Ocak 2019 Çarşamba günü Yüksek Seçim Kurulu mahalle muhtarlığı seçimlerinde propaganda yasak ve esaslarını açıkladı. Muhtar adaylarının, Pankart, Döviz, Afiş asmasını yasakladı, sadece el ilanı dağıtmasına izin verdi. YSK’nın yasaklara ilişkin bildirgesinde şu ifadelere yer verildi:
 “Mahalle muhtar seçimlerinde, adaylık usulü bulunmadığından seçime girecek kişilerin, seçime gireceklerini belirtmekle ve kendilerini tanıtmakla sınırlı olarak etkinlik gösterebileceklerini, adaylık söz konusu olmadığından bu seçimlere katılmak isteyenlerin 298 sayılı kanun ile diğer seçim kanunlarında siyasi partilere vb bağımsız adaylara tanınan propaganda hakkında yararlanamayacaklarına ancak seçime girecek kişilerin oy verme gününden önce resimli ve kendisini yazı ile tanıtıcı nitelik taşıyan el ilanı mahiyetindeki matbualarını dağıtabileceklerine; 01 Ocak 2019 tarihinden seçim 31 Mart 2019 Tarihine kadar Muhtar adayların asmış olduğu Pankart- Döviz- Afiş vb reklamların aşılmayacağı ve asılı olan Pankart-Döviz-Afişlerin kaldırılması kaldırılmaması durumunda seçim kanununa muhalefetten “erekli işlem yapılacağı, belirtilen tarihler arasında cadde, iş yerlerine, balkonlara, billboardlara, apartmanlara, araçlarına, aydınlatma direklerine vb halkın dürebileceği yerlere asılmasının yasak olduğu. Muhtar adayların sadece el ilanı dağıtabilecekleri YSK karında belirtilmiştir.”

GÜNDEM
Bülent Öner
15.03.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin