Bakbak’tan Kadınlar Günü mesajı

Bakbak’tan Kadınlar Günü mesajı

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Dr. Derya Bakbak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Dr. Bakbak mesajında, “Kadınların hak arama ve elde etme mücadelesi, neredeyse modern çağla yaşıt bir geçmişe sahip. Sanayi Devrimi’nin hemen ardından ekmek ve emek mücadelesine atılan kadınlar, söz sahibi olabileceklerini keşfettiler. Ve bunun için mücadeleye başladılar. Hiçbir hak, hiç kimseye oturduğu yerde yahut kapandığı fanusunda verilmez.  Kadınlar da zaman geçtikçe bunun farkına vardılar, inşa edilen kalıpları kırdılar.

Fabrikada işçi, tarlada çiftçi, okulda öğretmen, adliyede hakim olmaya başladılar. Tarihi süreç içinde kendilerine biçilen rolü çoğaltarak bizzat başrol oldular. Geçmişten günümüze doğru geldikçe şunu net biçimde görüyoruz:

Kadını dışarıda bırakan, kadının potansiyelini ve gücünü göz ardı eden hiçbir hareket başarıya ulaşamaz. İster siyasi parti olsun, ister sivil toplum kuruluşu olsun, kadını odak noktasına koymadan parlak bir geleceğe doğru yol alamaz.” ifadelerini kullandı.

Kadınların, “Her başarılı erkeğin ardındaki” figür olmaktan sıyrıldıklarını belirten Dr. Bakbak, “Kadınlar, artık edilgen değil, etkenler. İkinci planda değil, erkeğin yanıbaşında, güçlü plandalar. 21’nci yüzyılın dünyasında her ne kadar birçok sıkıntıyla boğuşuyorsak da tırnaklarımızla kazıyarak çıktığımız nokta gurur vericidir.

Kendi geleneğimizden ve köklerimizden miras aldığımız kadınlık düsturunu, modern çağın gereklilikleriyle birleştirerek ortaya yeni bir vizyon koymak zorundayız. Bunu yapmak için gereken güç ve irade, hepimizde mevcut. Tüm samimiyetimle inanıyorum. Kadınlarımızın istemeleri halinde yapamayacakları hiçbir şey yoktur, geçmiş bunun örnekleriyle doludur. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla senede bir gün yerine her gün kendimizin farkında olmalı, başarabileceklerimizin sınırını kendimiz çizmeliyiz. O zaman göreceğiz ki kendimizden başlayarak önce çevremizi, sonra ülkemizi ardından tüm dünyayı değiştirebilecek potansiyele ulaşacağız. Emin olalım, azmedelim, çalışalım ve başaralım.” dedi.

GÜNDEM
Haber Merkezi
5.03.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin