“Avrupa’da bile söz sahibiyiz”

“Avrupa’da bile söz sahibiyiz”

Gaziantep Kuaförler Odası Başkanı Mesut Alkava, Gaziantep’te yetişen kuaförlerin çekirdekten yetişme, çıraklıktan yetişme olduğu için çok başarılı olduklarını belirterek, “Almanya’da, Fransa’da, İngiltere’de Gaziantepli bayan kuaförlerimiz var” diye konuştu.

“MALİYEYE KAYIT OLMANIN KISTASI OLMALI”

“Yıllardır şunu söyleriz; nasıl bir avukat, bir doktor belgesini göstererek maliyeye kayıt oluyorsa, bir kuaförde maliyeye gittiği zaman ustalık belgesini göstererek maliyeye kayıt olmalı. Maliyedeki memurların esnaftan ustalık belgesini sormasını isteriz ama maliye, bana vergi gerek der, ustalık belgesi sormuyor” şeklinde konuşan Kuaförler Odası Başkanı Mesut Alkava, çekirdekten yetişen esnaf temsilcilerinin oldukça başarılı olduğuna dikkat çekti.
 “Mesleğimiz çok güzel bir meslek. Dünyanın en güzel meslek dalları arasındadır. Nasıl bir ressam fırçasını boyayı eline aldığında bir doğayı işler, bir heykeltraş bir taşı aldığında nasıl bir heykel yapar, bizde bayan kuaförleri tarağı fırçamızı elimize aldığımız zaman saçları bir ressam gibi, bir heykeltraş gibi işleriz” şeklinde konuşan Kuaförler Odası Başkanı Mesut Alkava  sözlerini daha sonra şu şekilde sürdürdü;
“Röfleyi nakış işler gibi işliyoruz. Usta kuaför, keseceği, tarayacağı, topuz yapacağı, saçı müşterinin kafa yüz şeklini göz önünde bulundurur ona göre yapar. Severek yaparsan başarılı olursun. Gaziantep’te çok güzel sanatkar esnafımız vardır. Ancak işten anlamayanlar mesleğimize el atıyor. Ben bayanlarımıza çağrıda bulunuyorum. Bir kuaför salonuna gittiklerinde önce ustalık belgesine baksınlar, eğer ustalık belgesindeki  kişi orda çalışıyorsa, o kuaföre gitsinler. Birde her bayan, kendine mutlaka bir kuaför seçsin, uzakta olsa o kuaförüne gitsin.”

GÜNDEM
Bülent Öner
8.04.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin