ANTEP FISTIĞINA DEĞER VERİLSİN!

ANTEP FISTIĞINA DEĞER VERİLSİN!

Antep fıstığında fiyat karmaşası devam ediyor. Antep fıstığı üreticisi emeğinin karşılığını almak isterken, Gaziantep’in yöneticileri ve milletvekilleri üreticinin yüzünü güldürebilmek için çaba harcıyor. Diğer yandan her yıl yaşanan stokçuluk olaylarının karşısında ise her tülü önlemin daha bugünden alınması isteniliyor.

MESLEK ODASI SPEKİLATÖRLERE DİKKAT ÇEKTİ

Gaziantep Fıstıkçılar Odası Başkanı Hasan Karaoğlan’da, Antep fıstığında artık her yıl kademeli olarak rekolte artışının yaşanacağına değinerek sektörün geleceğini şimdiden inşa etmek adına büyük entegre tesislere ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Antep fıstığı fiyatlarına yönelik zaman zaman çeşitli spekülasyonların yapıldığını, bu doğrultuda basına verilen bazı demeçlerin ise gerçek rakamları yansıtmadığını savunan Karaoğlan, “Antep fıstığı ve baklavalık iç fıstıkla ilgili özellikle Gaziantep dışındaki farklı şehirlerde çok farklı rakamlar ortaya atılabilmekte. Bu rakamlar gerçek fıstık piyasasını yansıtmamakta. Reel piyasa rakamlarına ulaşmak isteyenlerin öncelikle Gaziantep piyasasını iyi analiz etmelerini öneriyorum” dedi.

“ORTAK AKILLA HAREKET EDİLMELİ”

Gaziantep Fıstık Sanayicileri Derneği Başkanı Neşet Uçar’da, Antep fıstığında yer alan tüm paydaşların ortak akıl içerisinde birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi. Uçar, “Fıstıkla ilgili belirli dönemlerde olmayan fiyatlar telaffuz ediliyor, bu durum Antep fıstığını temel malzemesi olarak kullanan tüm sektörleri olumsuz etkilemekte. Bu söylemlerin ve sektörde oluşan ilgili bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi adına tüm paydaşların her adımda ortak akılla hareket etmesinde yarar görüyorum. Bunun yanı sıra Antep fıstığının yetiştirildiği tüm illerin üretici ve tüccarlarını içine alan bir platform oluşturulmasının sektöre istikrar anlamında katkı sağlayacağını da düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
4.08.2020
Etiketler

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin