750 MİLYON LİRA KREDİ DAĞITILDI

Gaziantep’te Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerinde bugüne kadar binlerce esnafa kredi imkanı sağlandı. Kooperatiflerde bundan sonra kredi çekmek isteyen esnaflardan temiz sicil istenecek.
750 MİLYON LİRA KREDİ DAĞITILDI

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Ömer Yılmaz, 17 kooperatiften bugüne kadar esnafa 750 milyon liralık kredi verildiğine dikkat çekti. 26 bin esnafın kendilerine talepte bulunduğunu ve kredilerini kullandıklarını anlatan Yılmaz, son iki ay içerisinde ise tüm kooperatiflerden esnafa 250 milyon lira kredi verildiğini dile getirdi.

17 KOOPERATİFTEN 26 BİN ESNAFA KREDİ SAĞLANDI

Gaziantep’te 17 esnaf kefalet kredi kooperatifleri aracılığıyla bugüne kadar 26 bin esnafa kredi temin edildiğinin altını çizen Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Ömer Yılmaz, kooperatiflere başvuran esnafın kredi taleplerinin kısa sürede neticelendirildiğini anlattı. Yılmaz açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

“Tüm kooperatiflerimizde kredi talebinde bulunan esnaflarımıza kısa sürede cevap veriliyor. Başvuru sahibi esnafımızın ihtiyacı ve daha sonra ödeyebileceği şekilde kredi talebine cevap veriyoruz. Başvuru dosyaları titiz bir şekilde incelendikten sonra başvuru sahibi esnafımıza kredisini kullandırıyoruz. Kredi talebinde bulunan esnafımızın taleplerini değerlendirdikten sonra anında cevap vererek kredi kullanmalarının önünde engel yoksa ödemelerini gerçekleştiriyoruz. Gaziantep’te görev yapan tüm kooperatiflerimiz ve yönetimleri titiz bir şekilde çalışmalarını başarılı bir şekilde sürdürüyorlar.”

“KREDİ TALEBİNDE BULUNAN ESNAFIMIZIN SİCİLİ TEMİZ OLMALI”

Esnaf kefalet kredi kooperatiflerinden kredi talebinde bulunacak olan esnafın sicilinin temiz olması gerektiğini anlatan Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Ömer Yılmaz sözlerini daha sonra şu şekilde sürdürdü;

“Esnaflarımızın banka ve diğer ödemelerini düzenli bir şekilde yapmaları gerekiyor. Ödemelerinde düzensizlik olan esnaflarımızın kooperatiflere yapacakları kredi talep başvuruları güçlü ipoteklere rağmen ret edilebilir. Bu nedenle tüm esnaflarımızın ödeme noktasında hiçbir resmi kurumla olumsuzluk yaşamamaları gerekiyor. Bu konuda esnaflarımızın dikkatli olması gerekiyor. Zira bize başvuran esnaflarımızın sicili temiz bir şekilde olmalı ve bizlerden talep ettikleri kredileri anında kullanabilmeliler.”

“VERİLEN KREDİLER YERİNDE KULLANILMALI”

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Ömer Yılmaz, birlik üyelerinden 25 bin esnafın kredilerden yararlandığına dikkat çekerek, ‘’Resmi prosedürü yerine getirenlere yasal olarak 5 yıl ödemeli yüzde 5 faizli krediler sayesinde bir çok üyemiz gerek ham madde, gerekse ekipman ihtiyaçlarını gidermektedir. Ucuz devlet destekli kredilerden bu güne kadar toplam 25 bin esnafımız yararlandırılmıştır. Şu anda Birliğe bağlı kooperatiflere kayıtlı 25 bin dolayında üyemiz kredi kullanmış haldeler.” dedi. Göreve geldiklerinden bu yana uzun yıllar birlik mensuplarının destekçisi olduklarını, olmaya da devam ettiklerine işaret etti.

“MAĞDUR ÜYELERİMİZ, ALDIKLARI KREDİLER SAYESİNDE KRİZİ KOLAY AŞTI”

Ömer Yılmaz sözlerine şöyle devam etti;
“Gerek Irak, gerekse Suriye’deki çalkantılar sebebiyle, piyasaya yansıyan olumsuzluklar ekonominin dinamosu olan küçük esnafımızı yeni arayışlara itmiştir. Makina ekipman ve hammadde ihtiyaçlarının yanı sıra ürettikleri ürünlerini pazarlayabilmek için ihtiyaç duydukları maddi desteği birliğimize başvurarak gidermişlerdir. Yıllık yüzde 5 faizli ve 5 yıl ödemeli kredilerden istediklerini kullanabilirler. Bu zamana kadar toplam 21 bin üyemiz kredilendirilmiştir. Aktif kredi kullanan üye sayımız 25 bin dolayındadır. En zor zamanlarında bile esnafımızın yanında olmayı şiar edindik. Etmeye de devam edeceğiz. Üyelerimizin, kullandıkları krediyi aksatmadan ödemeleri halinde kendileri gibi kredi kullanma başvurusunda bulunan diğer esnaflarımızın taleplerinin hızlanmasına yarayacaktır.”

Devlet destekli kredilerdeki amacın ihtiyaç sahibi üyelere alan açmak olduğunu da sözlerine ekleyen 13. Bölge Birliği Başkanı Ömer Yılmaz, zor zamanlarında daima yanında oldukları üyelerine uzun vadeli kullandırdıkları kredileri zamanında ödemeleri halinde, yeniden kredi kullanma hakkı kazanacaklarına işaret etti. Yılmaz, ‘’Borçlarını zamanında ödeyen üyelerimiz, aldıkları kredilerle ilgili herhangi bir icrai takibata uğramadıkları takdirde, ya da herhangi bir protestoya maruz kalmamaları halinde kredi kullanma sürekliliğinin devam edecek’’ diye devam etti.

GÜNDEM
Bülent Öner
10.04.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin